DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Özel AVM Yasasının Peşini Bırakmıyor

CHP’li Özel AVM Yasasının Peşini Bırakmıyor

ABONE OL
Nisan 24, 2014 13:44
CHP’li Özel AVM Yasasının Peşini Bırakmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnafın sorunlarını sürekli dile getiren ve mecliste adeta esnafın sesi olan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Alışveriş Merkezleri  (AVM)  yasası ile ilgili Meclise bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde esnafın AVM’ler nedeniyle  ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getiren Özel, hükümetin 7-8 yıldır bu kanunla ilgili esnafa söz verdiğini ama sözünde durmadığını da söyledi.

ÖZGÜR ÖZEL ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

CHP’li Özgür Özel gerek Meclis’te gerekse katıldığı esnafın sesi olmaya devam ediyor. Bu kez de AVM yasasının peşine düşen Özel, her fırsatta dile getirdiği bu konuyu Meclis gündemine bir soru önergesi ile taşıdı. CHP’li Özel soru önergesinde; bu yasanın AKP iktidarının diline pelesenk olduğunu ama yıllardır bir türlü hayata geçirilmediğini söyledi. AVM’ler ile baş edemeyen küçük esnafın yıllardır bu haksız rekabet nedeniyle büyük sıkıntılar çektiğini ve birçoğunun da kepenk kapatmak zorunda kaldığını belirten Özel, “yasanın çıkmaması, esnafı her geçen gün biraz daha iflasa yaklaştırırken, büyük sermayenin de işine gelmektedir.” dedi.

FAİZ LOBİSİNE KIYAK GEÇİLİYOR

Özel soru önergesinin gerekçesinde şunları belirtti;

“Anayasa’nın 173’üncü maddesinde yer alan “Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” hükmüne ve yasayı çıkarma sözünüze rağmen bugüne kadar bu yasa çıkartılmayarak adeta Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle “faiz lobisi”ne kıyak geçilmektedir. Ülkemizin en büyük sermaye gruplarının da perakende işine girmeleri ve yabancı sermayenin de bu alanda yatırımlar yapması bu kıyağı açıkça göstermektedir. Aksi takdirde, her yıl yüzlerce teklif ve tasarının kanunlaştığı Meclis’e böyle bir yasanın gelmemesinin izahı yoktur. Üstelik muhalefet partilerinin konuyla ilgili verdiği onlarca kanun teklifini de görmezden gelen hükümetinizin bu konuda yıllardır bir arpa boyu yol almamış olması da küçük esnafı hiçe sayan politikalarınıza dair ciddi bir göstergedir.”

Özel Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

  • Türkiye’ de geçimini esnaflık ile sağlayan kaç kişi vardır? Bu kişilerin işyerlerinde kaç işçi çalıştırılmaktadır?
  • Küçük esnaf sayılan bu kişi ve işyerlerinin 2013 yılı itibariyle ödediği vergi ne kadardır?
  • AVM olarak adlandırılan büyük merkezlerin illere göre ayrı ayrı olmak üzere, Türkiye’deki sayısı kaçtır? Bunların kaçı yabancı, kaçı yerli sermaye şirketlerine aittir?
  • Bu AVM’lerde toplamda kaç işletme bulunmaktadır?
  • AVM’lerdeki işletmelerde çalışan işçi sayısı kaçtır?
  • AVM’lerdeki işyerlerinde bulunan işletmelerin 2013 yılı itibariyle ödediği vergi ne kadardır?
  • Ülke genelinde önümüzdeki yıllarda tamamlanması planlanan AVM sayısı kaçtır?
  • AVM yasasının ne zaman Meclis gündemine gelmesi düşünülmektedir?
  • AVM Yasasının bugüne kadar gündeminize almamış olmanızın nedeni nedir? Faiz lobisinin bu gecikmede etkisi var mıdır?

ÖZGÜR ÖZEL: “HEP AYNI NAKARAT”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Özel;

“Her sene Meclise gelecek dedikleri bu yasa bir türlü Meclise gelmiyor. Ha geldi, ha gelecek ama esnafımızın sabrı tükendi, çünkü 7-8 yıldır hep aynı nakarat. Bu arada olan küçük esnafımıza oluyor. Esnaf zaten borç batağında, geçimini sağlayamaz durumda bir de AVM’ler ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Konuyu bir soru önergesi ile Meclise taşıdım. Bakanlıktan şimdi yanıt bekliyoruz. Bugüne kadar verdiğimiz kanun tekliflerini görmezden geldiler. Bari kendileri getirsinler, biz de altına imzamızı atalım. Ama yok! Bir türlü bu yasa Meclise gelmiyor. Çünkü işlerine gelmiyor. Esnafın geçim derdi yetmezmiş gibi, 8 yıldır sözü verilen ama bir türlü yerine getirilemeyen AVM yasası hala Mecliste bekliyor. Bizim esnafımız Amerika’nın, Almanya’nın esnafından daha mı değersiz? Esnafımız için yasa veriyoruz, AKP oyları ile reddediliyor. AVM yasası çıksın diyoruz, AKP bunu Meclise dahi getirmekten imtina ediyor. Bu nedenle, bir an önce yetkililerin konuyla ilgili düzenlemeyi yapmasını ve yasayı Meclise getirmesini bekliyoruz.” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri