DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Özel’den MEclis Kürsüsünde Çizmeli Eylem

CHP’li Özel’den MEclis Kürsüsünde Çizmeli Eylem

ABONE OL
Temmuz 21, 2014 12:55
CHP’li Özel’den MEclis Kürsüsünde Çizmeli Eylem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’Lİ ÖZEL: “EY ZALİM USLU, BU ÇİZMENİN YERİ BAŞIMIZIN ÜZERİDİR”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye elinde madenci çizmesiyle çıktı ve dün 3 madencinin meclise işçi gömleği ve çizmeyle alınmadıklarını belirterek tepki gösterdi, TBMM İdari Amiri AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu’yu eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen ve kamuoyunda ‘Torba yasa’ olarak bilinen ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı’ görüşmelerinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, elindeki torbadan sarı madenci çizmesi çıkarttı.
///

CHP’li Özel konuşmasından şunları söyledi:

“301 canımızı kaybettiğimiz faciadan, katliamdan, cinayetten sonra defalarca bu kürsüye çıktık hem ben hem partimin diğer milletvekilleri hem de Manisa milletvekilleri ve bu kürsüden Soma’yı hatırlattık, Soma’nın unutulmaması, onunla ilgili gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini ifade ettik. Bir çıkışımda burada 2 bakan hakkında verdiğimiz gensoru üzerinde konuştum ve Meclisin normal demokrasilerde değil 300, değil 30, 3 kişinin böylesine basit sebeplerden dolayı hayatını kaybettiğinde bedel ödemesi gerekenlerin ödemesi gerektiği bedeli hatırlattım, onların kendilerinin yapmadığını Meclisin yapması gerektiğini söyledim ama bunu anlatmakta da muvaffak olamadım.”

HAVUZ MEDYASI KATLİAMDAN KAHRAMAN YARATMAYA ÇALIŞTI

“Hatta öyle günler yaşadık ki yandaş basın havuz medyası o katliamdan bir kahraman yaratmaya çalıştı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının son yedi günlük performansına bakarak. Oysa ki yedi ay önce, dünyanın sayılı, Türkiye’nin en büyük facialarından, iş kazalarından, iş cinayetlerinden bir tanesinin olacağı o maden için kefalet ortaya koyuyordu, “Türkiye’nin en güvenli madenidir.” diyordu.”

MADENLER GÜNDEMDEN DÜŞSÜN DİYE SALDIRANLAR OLDU

“Daha sonra hazırlanan tasarı Plan ve Bütçeye geldi. Plan ve Bütçe Komisyonunda defalarca anlattık, bıkmadan, usanmadan, yılmadan anlattık, işçilere verilen sözlerin tutulmasının önemini anlattık. Bunu dinleyenler oldu, hak verenler oldu iktidar partisinden, karşı çıkanlar oldu, maden lafının “m”sine tahammül edemeyip “Türkiye’de madenler bir an önce gündemden düşsün.” deyip saldıranlar oldu.”

SÖZÜMÜZ SÖZ DİYEN SALİH KAPUSUZ’U MECLİS’E BEKLİYORUZ

“Ama işte burada, biraz önce milletvekilimizin de gösterdiği gibi, Başbakanla görüşen 9 işçinin 8 tanesinin ıslak imzasıyla verilen sözleri bize hatırlattılar ve bunların takipçisi olmamızı istediler. O sözleri verenler Soma’ya geldiklerinde “Bunu beş gün içinde, bilemediniz on gün içinde yerine getirmezsek biz de gelelim, sizinle birlikte oturma eylemi yapalım.” diyordu. O günden beri, bu sözü veren Salih Kapusuz’u Soma’da da Mecliste de göremez olduk ama bu sözün takipçisiyiz. Yanındaki 10 milletvekiliyle birlikte Salih Kapusuz’un “Bu oturma eylemini bitirin. Başbakanın sözünü size iletiyorum. Sözümüz söz, bu 15 maddeyi çözeceğiz.” diyen Salih Kapusuz’un Meclise gelip burada bir kürsü almasını bekliyoruz.”

FACİAYI FIRSATA ÇEVİRDİLER

“Ama bu faciayı bir fırsata çevirdiler, eskiden krizi fırsata çeviriyorlardı. Ama aynı 12 Eylül referandumunda olduğu gibi, bir zehrin etrafını şekerle kaplamak… O zehir, kuvvetler ayrılığını ayaklar altına almak; o zehir, yandaşa kıyak; o zehir, havuzun kirli paralarını aklamak, hukuk devletini yok etmek, meraları birilerine peşkeş çekmek, alelacele seçim rüşveti dağıtmaktı ama etrafını şekerle kaplarken -yeterli görmediğimiz ama bir önce geçmesini savunduğumuz- Soma yasalarını kullanmaya çalıştınız. Bunun vicdanla bağdaşır tarafı yoktu. “

“En son dün, bizim bütün mücadelemize rağmen bu sesi dinletemeyenler koca bir pankart yaptırdılar. Kızılay’dan geldiler, Akay yokuşundan Meclise yürüdüler, Ankara’yı inlettiler. Dediler ki: “Madenciye verilen sözler tutulsun. Soma’yı unutma, unutturma.” En nihayetinde Meclise gelip dayandılar. Ama içlerinden 3 tanesi, işçi gömleğiyle orada olan 3 tanesi ve ayaklarında o Soma’dan getirdikleri bu güzelim, emeklerini simgeleyen, bunlar ayaklarında olduğu için bu Meclise sokulmadılar. Kimin kararıyla: Salim Uslu’nun, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yandaş sendikacısı ve ödüllendirildi. Hatta şimdi Mecliste idare amiri. Onun kararıyla sokulmadılar.”

EY ZALİM USLU BU İŞÇİLERİN YERİ BAŞIMIZIN ÜZERİDİR

“Ey Salim Uslu, işçilerin deyimiyle ey zalim Uslu, bunların yeri başımızın üzeridir, Soma madencilerinin bu çizmelerinin yeri başımızın üzeridir. “ dedi.

CHP’li Özel konuşmasının sonunda madencilere Nazım Hikmet’in şu dizeleri ile seslendi:

“Madenci kardeşlerim, sakın üzülmeyin.
Onlar ümidin düşmanıdır madenci kardeşlerim,
Akar suyun, meyve çağında ağacın,
Serpilip gelişen hayatın düşmanı.
Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına.
Çürüyen diş, dökülen et,
Bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler.
Ve elbette ki sevgilim, elbet,
Dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
Dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle, işçi tulumuyla,
Bu güzelim memlekette hürriyet.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri