DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Chp’li Özgür Özel:” Evlatlarımızı Ölüme İndirecekler”

Chp’li Özgür Özel:” Evlatlarımızı Ölüme İndirecekler”

ABONE OL
Haziran 11, 2014 13:56
Chp’li Özgür Özel:” Evlatlarımızı Ölüme İndirecekler”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soma’da iki gün inceleme yapan TBMM Meclis Komisyonu’nun CHP’li üyesi Manisa Milletvekili Özgür Özel, ‘dayıbaşı’ların işbaşı yapmaları için madencilere gözdağı verdiğini söyledi. Özel; “Dayıbaşı madencilere, ‘Oğlum yerin altında Başbakan yok, dayıbaşı var; oranın Başbakanı benim. Gelirsen çalışırsın, gelmezsen yerine adam bulurum’ diyor” dedi.

Soma’daki incelemelerinin ardından önceki gece geç saatlerde Ankara’ya giden CHP’li Özgür Özel TBMM Genel Kurulu’nda Yargı Paketi görüşülürken söz alarak, Soma’daki madencilerin sorunlarını dile getirdi. Manisa Milletvekili Özgür Özel, Meclis Komisyonu olarak Soma’da yaptıkları iki günlük incelemeye ilişkin izlenimlerini aktardı. Madencilere, tüm ocaklarda güvence sağlanıncaya kadar kimsenin madene inmeye zorlanmayacağı sözünün verildiğini hatırlatan Özel, daha sonra bu sözün facianın yaşandığı Eynez dışındaki madenleri kapsamadığının söylendiğini ve işçilere 72 saat içinde madene inmedikleri takdirde iş akitlerinin feshedileceğinin bildirildiğini hatırlattı.
Verilen sözlerin tutulması için çağrı yapan Özel, “Yetmiş iki saatlik süre doluyor, evlatlarımızı ölüme indirecekler” dedi. Özel, AKP’liler tarafından işçilere verilen sözlerin yer aldığı bir görüntüyü yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda izleteceklerini söyledi.
301 madenciye mezar olan Soma’nın dışındaki ocaklara ilişkin de uyarılarda bulunan Özel’in tutanaklara geçen konuşması şöyle:
AYNI FİRMANIN ATA VE IŞIKLAR OCAKLARI VAR
“Hafıza tazelemeye ihtiyaç var: Soma’da kaza Soma AŞ’nin Eynez’deki ocağında olmuştu. Aynı firmanın iki ocağı daha var: Ata ve Işıklar. Oralarda da 5.000′e yakın kişi çalışıyor. Sayın Bakan Taner Yıldız, yedi ay önce “Türkiye’nin en güvenli maden ocağı Eynez’dir” demişti. Biz de buna inanmıştık. Eynez’de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş kazasını yaşadıktan sonra şunu bildik ki demek diğer ocaklar bu ocaktan daha güvencesiz. Bunu sadece bizler düşünmedik. Eşler kocalarını, analar oğullarını, çocuklar babalarını o madene yollamak istemediler ve diğer madenlerde çalışanlar işbaşı yapmadılar ve kurtarma çalışmalarına katkı verdikten sonra oturma eylemine başladılar. Oturma eylemini yapan madencilerden 10 kişi Başbakanla görüştürülmek üzere Ankara’ya getirildi, huzura çıktılar.”
KAPUSUZ VE 10’A YAKIN AKP’Lİ SÖZ VERDİ
“Daha sonra, ertesi gün Sayın Salih Kapusuz’un Başkanlığında 10′a yakın AKP milletvekili de Soma’ya geldi, “Oturma eylemini bitirin çünkü size devlet söz verdi artık” dediler. Bu sözün içinde çalışma süresinin altı saate indirilmesinden tutun da haftalık 36 saatten çok çalışmamaya, 2008′de gasp edilen erken emeklilik hakkının geri verilmesine kadar pek çok taahhüt bulunuyordu ve o insanlar oturma eylemini bitirmeden önce sordular Salih Kapusuz’a, Recai Berber’e, diğer milletvekillerine “Bu söylediğiniz garanti yani Başbakanın söylediği ‘Madenler güvenli olana kadar kimse o madene inmeye zorlanmayacak ve gerekirse üç ay dört maaşları devlet ödeyecek ama kimse zorlanmayacak.’ Bu bütün madenler için geçerli mi? Diye.”
DAYIBAŞILAR ‘BAŞBAKAN SÖZ VERMEDİ” DEDİ
“Sayın Kapusuz dedi ki: “Evet, Işıklar için, Ata için…” hatta daha fazlasını saydılar ve bu güvenceyle insanlar gitmedi. Sonra söylentiler başladı, “Sadece kazanın olduğu yeri kapsayacakmış.” Ardından telefonlar geldi dayıbaşılardan “Herkes işinin başına.” “Başbakan böyle söz vermedi.” dediler, dayıbaşı dedi ki: “Oğlum yerin altında Başbakan yok, dayıbaşı var; oranın Başbakanı benim. Gelirsen çalışırsın, gelmezsen yerine adam bulurum.” Onun üzerine, koştuk, gittik Sayın Recai Berber’e “Özgür sadece Eynez.”dedi. Ya, nasıl olur? “Biz onu söz verdik”
“OĞLUM YERİN ALTINDA BAŞBAKAN YOK”
“Bu flaş diski yarın Plan ve Bütçenin ekranında oynatacağız. Bunun içinde, Sayın Salih Kapusuz’a ve Sayın Recai Berber’e sorulurken tek tek madenlerin isimlerini sayarak işçileri ikna ettikleri görüntüler var. Soma’daki yerel basından aldım, getirdim; ben izledim, yarın hep beraber izleyeceğiz. Şimdi, oradaki insanlara tebligatlar gidiyor yani diyorlar ki: “Maden ocağına ineceksin tekrar” Arkadaşlar, değerli milletvekilleri; bu maden ocaklarının patlayandan daha güvensiz olduğunu Bakan söyledi. En güvenli hâle getirilse biz 13 Mayıs günü patlayan, yangının olduğu maden ocağındaki riskten daha az bir riske canlarımızı yollamıyoruz. Ama geçen hafta alt komisyonda sadece Eynez’di, ben önerge verdim diğer ikisi de olsun diye, iktidar partisi oylarıyla reddedildi, “Ancak, alt komisyon raporlarına yazarız, bu konuyu tekrar görüşürüz” diye bir iyi niyet beyanında bulunuldu.”
EVLATLARIMIZI ÖLÜME İNDİRECEKLER
“Sizlerden Soma’daki madenciler adına rica ediyoruz: Lütfen, bu sürece dâhil olunuz. Devletin sözünün bir anlam ifade ettiğini, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının oradaki bir kalabalığı dağıtmak için bir söz verip daha sonra “Arap hurmadan indi, mafiş” yapmayacağını, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Hükûmetinin, iktidar partisinin sözünün bir karşılığı olduğunu ve -kimsenin- “Madenlerde ölmeye zorlanmayacaksınız” denen devlet sözünün arkasında hep beraber durduğumuzu göstermek lazım. Bu güveni yarın verdik verdik, vermedik 72 saatlik süre doluyor, evlatlarımızı ölüme indirecekler.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri