DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hasan Ören AKP Çifçiden “Sorma Ver Parası Alıyor”

Hasan Ören AKP Çifçiden “Sorma Ver Parası Alıyor”

ABONE OL
Şubat 19, 2014 10:28
Hasan Ören AKP Çifçiden “Sorma Ver Parası Alıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet Su İşleri; çiftçinin kendisine ait kuyulardan suladığı arazilerden “su kullanım hizmet bedeli” almaya başlamıştır.
DSİ’nin hizmet götürmediği halde, çiftçinin arazisinden çıkan suyun parasını istemesinin adaletle, hakla ve hukukla ilgisi yoktur. AKP iktidarının ilk olarak 2013 yılında başlattığı bu icraatı, yeni bir “sorma ver parası” uygulamasıdır.
Eğer, DSİ sulama kanallarını yapıp suyu her yere götürmüş, vatandaş da bu hizmetten yararlanmayı reddetmiş olsaydı, yeraltı su kaynaklarının korunması adına, bu uygulamayı haklı görebilirdik. Ama böyle bir durum söz konusu değildir. Köylü, bağını, bahçesini sulamak için binlerce lira masraf ederek sondajını yaptırmış, tarlasının içinde açtığı kuyudan sulamasını yapmaktadır. Yaptığı üretim ile de ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Ülkemizde artık bilinçli tarım yapılmaktadır. Suyun kıymetini iyi bilen çiftçimiz, israf etmemek için damla sulama sistemine geçmiştir.
AKP’nin üretmekten neden bu kadar korktuğunu anlamak mümkün değildir. Üretim olmadan ekonomi nasıl düzlüğe çıkacak, köylünün cebi nasıl para görecek? Konya ovası kadar Hollanda’nın tarımsal ürün ihracatı 85 milyar dolardır. Bizim ihracatımız ise 15 milyar doları geçmemektedir. Bırakın çiftçi, arazisini sulasın, üretim artsın.
Geçen yıl dolu ve don afeti nedeniyle üretim düşmüş ve Manisa çiftçisinin gelirinde % 60-70 kayıp olmuştur. Üzerine bir de Sulama Birliklerinin binlerce liraya varan su parası istemesi çiftçiyi perişan etmiştir.
2002 yılında 5 Milyar lira olan toplam çiftçi borçları, AKP döneminde 40 milyara yükselmiştir. 1,5 milyon olan borçlu çiftçi sayısı, 13 milyon kişiye çıkmıştır. Çiftçiyi bu kadar borca sokan hükümet, yine çiftçinin parasına göz dikmiştir.
Çiftçiden, esnaftan, sanayiciden alınan bu paralar, halka hizmet olarak geri dönse, gam yemeyeceğiz. Fakat içimiz rahat değil. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları göstermiştir ki; vatandaşın parası, yandaşa, bakan çocuklarına gitmiş, evlerdeki çelik kasalardan ve ayakkabı kutularından çıkmıştır.
Halkın parası peşkeş çekilmiş, AKP tarım politikaları ile köylü ve çiftçi cezalandırmıştır. 30 Mart yerel seçimlerinde yurttaşımız 17 Aralık soygununu unutmayacak, sandıkta gereken dersi verecektir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

Devlet Su İşleri, Sulama Birliklerinin vatandaşın kendi kuyusundan çıkardığı sudan para alması için gönderdiği yazı birçok çiftçiyi mağdur etmiştir. 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu gereğince birliklerin işlettiği sulama tesislerinde kullanılan suyun bedeli Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmektedir. Birliklerin ve kooperatiflerin işlettiği sulama tesislerinde bağını, tarlasını sulayan çiftçiler aldığı hizmetin karşılığını ödemektedir.
Fakat, DSİ Sulama birliklerine gönderdiği bir yazı ile, sulama birliklerinin suyunu kullanmadığı halde, vatandaşa ait yeraltı suyu kuyularının suladığı sahalar için, çiftçilerin enerji giderleri dikkate alınarak su kullanım hizmet bedelinin % 25’i oranında bedel alınmasını istemiştir. Bu yazıya göre sulama birlikleri hizmet vermediği çiftçilerden haksız yere para toplamaya başlamıştır. Birçok çiftçiden bin liraya varan paralar istenmiştir.
2013 yılında uygulamaya konulan ve 2014 yılı Su Kullanma Hizmet Bedeli Tarifesinde de yer alan bu hüküm nedeniyle çiftçiler mağdur edilmişlerdir. Çiftçinin tüm masrafları kendi cebinden karşılayarak açtırdığı kuyudan çıkardığı su için, para ödemesi adaletli bir uygulama olmadığı gibi verilmeyen hizmet için para alınmasının haksızlık olduğu düşünülmektedir.
1- Bakanlar kurulu neden çiftçilerden haksız yere para alınması için bu kararı almıştır?
2- Bakanlar Kurulunun 2013 yılında Sulama Birliklerince İşletilen Sulama Tesislerinde Uygulanacak Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifeleri Kararının 5 inci Maddesinin 7 nci fıkrası gereğince ülke genelinde, sulama birliklerinin çiftçilere tahakkuk ettirdiği toplam bedel kaç liradır? Bu kapsamda para istenen çiftçi sayısı ve bunlara ait arazi miktarı ne kadardır?
3- Manisa genelinde, sulama birliklerinin 2013 yılında çiftçilere tahakkuk ettirdiği toplam bedel kaç liradır? Bu kapsamda para istenen çiftçi sayısı ve bunlara ait arazi miktarı ne kadardır? İlçelere göre dağılımı nedir?
4- Çiftçilerin yoğun şikayetine neden olan bu haksız uygulamadan ne zaman vazgeçeceksiniz?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri