DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hasan Ören Soma İçin Toplanan Bağışlar Nerede?

Hasan Ören Soma İçin Toplanan Bağışlar Nerede?

ABONE OL
Haziran 10, 2014 14:35
Hasan Ören Soma İçin Toplanan Bağışlar Nerede?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOMA İÇİN TOPLANAN BAĞIŞLAR NEREDE?

Kazadan sonra başlatılan yardım kampanyalarında toplanan bağışların şehit işçilerin ailelerine neden dağıtılmadığını Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY’a verdiğim soru önergesi ile sordum.

Bilindiği üzere Soma faciasının ardından hayatını kaybeden 301 işçimizin geride kalan yakınları için kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve yardım kuruluşları tarafından çok sayıda bağış kampanyası başlatılmıştır. Toplanan yardım miktarının ne kadar olduğu kamuoyu ile paylaşılmadığı gibi, bu paralar ailelere de dağıtılmamıştır.

Sadece Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şehit işçilerin ailelerine 1.000’er TL yardım yapmış, bunun dışında SGK tarafından yasal hakları olan 415 TL cenaze yardımı verilmiştir. Bu güne kadar toplanan yardım paralarından, ailelere ve sağ kurtulan işçilere herhangi bir yardım yapılmamıştır.

Yakınlarını kaybeden ailelerin ve işçilerin en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde yardımların hala yapılmamış olması halkımızın tepkisine neden olmaktadır?

Ülkemizde her yurttaş yaptığı yardımın yerine ulaşmasını arzu etmektedir. Fakat daha önce Deniz Feneri Derneği ve Bosna Hersek için toplanan yardım paralarının ortadan kaybolması, Simav depreminde Kızılay’ın dağıttığı yardımların AKP yöneticileri tarafından evlerinde stoklandığı iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmiştir.

Bu olumsuzluklara rağmen halkımızın yardımlaşma ve dayanışma duygularını asla zedelenmemiş, Soma’da hayatını kaybeden işçilerimizin yakınlarının yaralarını sarmasına bir nebze katkı olması dileği ile herkes olanakları ölçüsünde yardım yapmıştır.

Soma’da hayatını kaybeden işçilerimizin aileleri için yardım kampanyalarında toplanan para miktarı kamuoyuna açıklanmalı ve toplanan bu paralar en kısa zamanda hak sahiplerine dağıtılmalıdır.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Sayın Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da meydana gelen ve 301 işçimizin hayatını kaybettiği kaza tüm ulusumuzun derinden üzmüştür. Ölenlerin geride kalan yakınları için kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve yardım kuruluşları tarafından çok sayıda bağış kampanyası başlatılmıştır.

SYDV tarafından şehit işçilerin ailelerine 1.000’er TL yardım yapılmış ve SGK tarafından yasal hakları olan 415 TL cenaze yardımı verilmiştir. Bunun dışında toplanan yardım paralarından ailelere ve sağ kurtulan işçilere herhangi bir yardım yapılmamıştır. Yakınlarını kaybeden ailelerin ve işçilerin en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde yardımların hala yapılmamış olması Soma halkının tepkisine neden olmaktadır?

Ülkemizde her yurttaş yaptığı yardımın yerine ulaşmasını arzu etmektedir. Fakat Deniz Feneri Derneği ve Bosna savaşı sırasında toplanan yardım paralarının ortadan kaybolması, depremde Kızılay’ın dağıttığı yardımların birileri tarafından evlerinde stoklandığı iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmiştir. Bu olumsuzluklara rağmen halkımızın yardımlaşma ve dayanışma duygularını asla zedelenmemiş, Soma’da hayatını kaybeden işçilerimizin yakınlarının yaralarını sarmasına bir nebze katkı olması dileği ile herkes olanakları ölçüsünde yardım yapmıştır.

Bunlara göre;

1-      Toplanan yardımlar hangi kurumların bünyesinde toplanmaktadır?

2-      Toplanan yardım miktarı ne kadardır?

3-      Özel kişi ve kuruluşların topladığı yardımlar takip edilmekte midir? Bu yardımların toplamı ne kadardır?

4-      Soma’da kimlere ne kadar para yardımı yapılmıştır?

5-      Soma’lı ailelere para yardımı dışında yapılan bir yardım var mıdır, bunlar nelerdir, toplam tutarı ne kadardır?

6-      Toplanan yardım paraları ne zaman dağıtılacaktır?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri