DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mahder Başkanı Sadettin Yılmaz’dan Uyarı!

Mahder Başkanı Sadettin Yılmaz’dan Uyarı!

ABONE OL
Nisan 7, 2014 15:10
Mahder Başkanı Sadettin Yılmaz’dan Uyarı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Hukukçular Derneği (MAHDER) Başkanı Sadettin Yılmaz, “Son dönemde özellikle internet ve sosyal medyaya getirilen kısıtlamalar, temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında yaşanan diğer bazı sıkıntılar ülkemizin geldiği noktayla kıyaslanınca son derece üzücü ve de düşündürücüdür” dedi.

Yılmaz, bu bağlamda yüksek mahkemenin özgürlüklerin korunması yönünde verdiği kararı hukukçular olarak yürekten desteklediklerini belirtti. MAHDER Başkanı Sadettin Yılmaz, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda dernek üyeleri ve Manisa’lı avukatlar ile bir araya geldi.

Borsa Kahvesi’nde gerçekleşen kahvaltıda konuşan MAHDER Başkanı Yılmaz, “Doğru ve adil yargılanma hakkının sağlanmasında önemli bir mihenk taşı olan avukatlık mesleğinin meslek kurallarına uygun bir şekilde, bağımsız ve tarafsız yürütülmesi , adil bir yargılamanın sağlanabilmesi için, mutlak surette, avukatın devlet karşısında ve genel anlamda bağımsızlığının tam olarak sağlanması gerekmektedir. Türkiye’nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olması ve yargı bağımsızlığı ilkesini gerçekleştirebilmesi, baroların ve avukatların hak ettikleri saygıyı görmeleri, savunmanın gerçek anlamada yargının asli bir unsuru olarak kabul edilmesi ve bağımsız bir savunmanın teşekkülü ile mümkündür. Hukukun üstünlüğü kavramı, haksızlığı, sömürüyü ve azınlığın çoğunluğa egemenliğini reddeder. Bu kavram savunma hakkının kısıtlanmasını reddeden bir kavramdır. Bu kavram bağımsız yargıya saygı duyar ve bağımlı yargının karşısındadır. Hukukun üstünlüğü ilkesi, geniş halk kitleleri lehine adaletli bir toplum düzeninin kurulması çabalarında büyük yararlar sağlar” dedi.

Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir düzende adil yargılanma hakkının da önemli bir kavram olarak öne çıktığını kaydeden Sadettin Yılmaz, “ Adil Yargılanma hakkının korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için bilgili, yetenekli, güvenilir yargıçlar kadar Yaptığı işim sorumluluğunda, bağımsız, tarafsız, bilgili, yürekli avukatlara da ihtiyaç vardır. Bağımsız ve tarafsız avukatlar, kişilerin adil yargılanmasının güvencesidir. Bu anlamda son günlerde ülke olarak yaşadığımız sorunların temelinde; hukuk devleti ilkesinin tam anlamıyla hayata geçirilememesi gerçeğinin yattığını,Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının her geçen gün daha da gölgede bırakıldığını müşahade etmekteyiz.Tüm bu sıkıntıların kaynağı ise, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alan ,toplumsal uzlaşının teminatı olan sivil,demokratik ve AB standartlarında bir anayasanın bir türlü hayata geçirilememesidir” şeklinde konuştu.

Yılmaz konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Son dönemde özellikle internet ve sosyal medyaya getirilen kısıtlamalar,temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında yaşanan diğer bazı sıkıntılar ülkemizin geldiği noktayla kıyaslanınca son derece üzücü ve de düşündürücüdür.Bu bağlamda yüksek mahkemenin özgürlüklerin korunması yönünde verdiği kararı hukukçular olarak yürekten destekliyor, ülke sorunlarının çözümünün hukukun üstünlüğü,temel haklara saygı ve herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışından geçtiğini bir kez daha vurguluyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri