DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özel Soma’da Taşeron İşçilere Söz Verdi

Özel Soma’da Taşeron İşçilere Söz Verdi

ABONE OL
Şubat 23, 2014 22:15
Özel Soma’da Taşeron İşçilere Söz Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Özel, yoğun seçim mesaisine Cumartesi günü Soma’da devam etti. CHP Soma Belediye Başkan adayı Bahri Yılmaz ile ilçe esnafını ziyaret ederek vatandaşlardan destek isteyen Özel’e CHP’li milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz, İl ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda partili eşlik etti.

Sabah erken saatlerde ziyaretlerine başlayan Özel Cumartesi günü önce Kırkağaç’a giderek burada Kırkağaçlılardan destek istedi. Kırkağaç esnafını CHP’li milletvekilleri Hasan Ören ile birlikte tek tek dolaşarak, esnafı dinleyen Özel, buradan Soma’ya geçerek ziyaretlerini sürdürdü. Tam 15 saatlik bir mesai ile hem Kırkağaç’lı vatandaşlardan hem Soma’lılardan destek isteyen Özel’e ilgi büyüktü.

Özel Soma Seçim Bürosunu Açtı

Soma ilçesinin girişinde çok sayıda partili ve vatandaş kalabalık bir araç konvoyu ile Özel’I karşıladı. Özel Soma girişinde seçim otobüsü ile halkı selamlayarak Soma CHP Seçim Bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Burada vatandaşlara ve partililere hitaben bir konuşma yapan Özel, daha sonra tek tek esnafı ziyaret ederek esnaftan destek istedi.

Buradaki ziyaretinin ardından Soma Nakliyeciler Kooperatifini ziyaret eden heyet nakliyecilerin sıkıntılarını dinledi ve çözüm önerilerini anlattılar.

CHP’li Özel burada yaptığı konuşmada;

‘Nakliyecilerimizin sorunlarını biliyoruz. Mazot sizler için 4,5 lira iken, bir takım deniz taşımacılığı yapanlara ve gemicikleri olanlara kıyakla veriliyor. Oysa nakliyeciler adeta köle gibi çalışıyor. Daha öncede sizlerin sorunlarını defalarca meclis gündemine taşıdım. Konuyla ilgili soru önergeleri verdim. Hiçbirisine açık ve net bir yanıt alamadık. Ama umuyorum ki Belediye’de işbaşına geldiğimizde el birliği ile bu sorunları çözeceğiz. Belediyenin bize verdiği yasal imkanlar dahilinde nakliyeci kardeşlerimizle birlikte iş yapacak ve derdinize derman olacağız. Bu konudaki sözümü daha önceden verdim. Bizler örneğin yapacağımız konut projesinde konutun çiziminden, inşaatına, projesine her aşamada Manisa’daki firmalarla çalışacağız. Nalburundan, kamyoncusuna, nakliyecisine, konutun çivisinden, betonuna Manisa’dan iş alacağız, Manisa’ya ve Manisalıya kazandıracağız. Biz sizlerin sıkıntılarını biliyoruz ve çözmeye geliyoruz’dedi.

Özel: ‘Biz size zulmetmek için değil hizmet etmek için geliyoruz’

Özel Soma Nakliyeciler Kooperatifinde SRC Belgeleri ile sıkıntıyı gündeme taşıdıklarını belirterek;

‘Nakliyecilerimizin güzergahlar konusunda yaşadıkları sıkıntıları da biliyoruz. Bundan sonraki süreçte bu güzergahlar Büyükşehir yetkisinde olacak. Ama biz diğerleri gibi sizlere kapı duvar olmayacağız. Soma’lı kamyoncular 31 Mart sabahı CHP işbaşına geldiğinde daha kolay iletişim kurabildikleri bir belediye ile karşılaşacaklar. Çünkü biz size zulmetmek için değil hizmet etmek için görevde olacağız.’ dedi.

Nakliyecilerin yoğun ilgisi ve alkışları ile buradan ayrılan CHP’li Özel, daha sonra milletvekilleri Hasan Ören ve Sakine Öz ve Belediye Başkan Adayı Bahri Yılmaz ile birlikte Soma Taşeron İşçileri Derneğini ziyaret etti.

Belediyemizde Taşeron Olmayacak

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisinin taşeron işçilik olduğunu kaydeden Özel burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

‘Soma’nın Manisa’nın en çok taşeron işçilerinin olduğu ilçemiz. Emeğin en çok sömürüldüğü, yerin zenginliklerine yeryüzü sıcak olsun diye maden işçilerinin indiği ama kendi evlerini dahi ısıtamadığı, bin bir sıkıntı çektikleri oldukça sıkıntı çeken bir yer oldu. Sosyal demokratlar ne zaman iktidar olsalar, önce Soma’nın, Soma’da yaşayan maden işçisinin, Soma’daki emekçinin, Soma’daki çiftçinin ve Soma’daki esnafın yüzü güldü. 10 yılda ise iktidarda olanlar Soma’da taş üstüne taş koymadılar. Soma’yı emeğin değerinin daha çok bilineceği bir yer yapacağız. Çünkü bizler emeği en yüce değer olarak görüyoruz. Soma’da da 15 bin işçi çalışıyor. Yer altında çalışan da var, yer üstünde çalışanı da var. CHP hem belediyelerinde hem genelde taşeron işçiliğe karşı olan tavrını Manisa’da da bizimle sürdürecek.’dedi

Taşeron sisteminin işçinin emeğini sömüren, sadece aracıya rant sağlayan bir kölelik sistemi olduğunu söyleyen Özel, İzmir Büyükşehir Belediyesinden örnekler verdi. CHP’li Özel;

CHP İşçi Dostu Tek Alternatiftir

‘İzmir Büyükşehir Belediyesinde ve pek çok belediyemizde taşeronun maliyeti 1600 TL idi. Ancak bu maliyete rağmen işçinin eline geçen para sadece 800 lira. Belediyemiz taşeronu aradan kaldırıp bu farkı taşeron işçiye vermek suretiyle hem işçilerimizi rahatlattı hem de sözünü tuttu. CHP Manisa’da da işbaşına geldiğinde her zaman taşerona karşı olan bu tavrını sürdürecektir. Özellikle Büyükşehir Belediyesinde maden ruhsatları ile belediyenin yetkileri de gözönüne alındığında taşeron sisteminin olmaması için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. Özellikle bu taşeron sistemini savunan, kullanan AKP ve bunu destekleyen MHP’ye karşı CHP işçi dostu tek alternatiftir. Dünyaya sizin gibi bakan, yanınızda, arkanızda duracak hatta gerektiğinde önünüzde yürüyecek bir Belediye Başkanına ihtiyaç var. Alt işverenlerle kol kola girip işçinin sömürülmesine çanak tutan Başkan adaylarını değil işçi ile kol kola yürüyen adayı tercih edin. Çünkü tıpkı şimdi olduğu gibi 30 Mart’tan sonra da Manisa’lı işçinin, Soma’lı işçinin derdi bizim derdimiz olacak. Maden işçisinin de, santral işçisinin de geleceği bizimle güvende olacak.’ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri