DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özgür Özel Onurumuzdur

Özgür Özel Onurumuzdur

ABONE OL
Temmuz 15, 2014 10:21
Özgür Özel Onurumuzdur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ÖZGÜR ÖZEL ONURUMUZDUR”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ile DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev-Maden Sen) üyesi binlerce işçi, Pazar günü  “Soma Geleceğini Tartışıyor” formuna katıldılar. Soma Hükümet Konağı önünde yapılan forum, yaşamını iş cinayetlerinde yitiren madenciler adına yapılan saygı duruşuyla başladı.

SOMA’DAKİ FORUMA BÜYÜK İLGİ

Soma Hükümet Konağı önünde düzenlenen foruma maden emekçileri ve vatandaşlar yoğun katılım sağlarken, formun açılış konuşmasını yapan Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, dayıbaşları aracılığı ile işçiye uygulanan mobbingin üretim baskısı ile can alarak, iş güvenliğinin uygulanabilirliğinin önündeki en büyük engel olarak bulunduğunu anlattı.

CHP’Lİ ÖZEL SLOGANLAR EŞLİĞİNDE KÜRSÜYE ÇIKTI

Forumda söz alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, alkışlar ve sloganlar eşliğinde kürsüye çıkarak konuşmasına birlikte mücadelenin önemini vurgulayarak başladı.

Soma’da madenciyi içine alan kara deliğin ülke sathında da taşeron eliyle mevcudiyetini sürdürdüğünü ve AKP’li milletvekillerinin Genel Kurul’da görüşülecek torba yasa içerisinde maden emekçilerinin sorunlarına çözüm üretilmesine komisyonlardaki görüşmeler sırasında engel olduklarını, önümüzdeki hafta içinde yasa görüşmelerinde de sözlerin takipçisi olacağını ifade ederek, madenciler adına verdikleri mücadeleyi anlattı.

Meclis’te madencilerin hakkını aramak çalışmalar yaptıklarını anlatan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Bana çeşitli maden ocaklarından arkadaşlar günün her saatinde telefon açıyorlar. Ne oluyor Meclis’te, nereye geldik. Bundan sonra ne durumda olacağız diyorlar. Ama şimdi biz size verilen sözler ne durumda, nasıl takip ediyoruz. Bundan sonra ne yapılması gerekir onu konuşacağız.” diye konuştu.

SÖZLER YALAN, TAŞERON KALKMAYACAK

Özel, “En kötü örgütlülük, örgütsüzlükten iyidir” diyerek, sendikal mücadelenin; emekçiyi savunan, sermaye ve siyaset ile arasına mesafe koyan gerçek bir sendikal mücadele olması gerektiğini vurguladı. Özel Meclis’te olup bitenleri kendisine sormak için arayan madencilere ve madenci işçilerine seslendi: “Yaşam odaları, AKP oyları ile reddedildi. Sonra sözleri inkar etmeye başladılar… Zurnanın zırt dediği yer plan bütçe komisyonun son günüydü. O güne kadar yapacağız, edeceğiz diyorlardı. Ama verdiğimiz önergeyi de reddettiler.”

TAŞERON KALDIRILMALI

AFAD 7 Temmuz 2014’te bir basın açıklamasıyla Soma kampanyası hesaplarında, toplamda 42 milyon 180 bin TL yardım biriktiğini açıklamıştı. Bu açıklamayı hatırlatan Özel konuşmasına şöyle devam etti: “Paralar nerede dedik? Ayşenur İslam diyor ki, bu parayla ev yapacağız. Devlet olarak sen söz verdin mi? Sen ev yapacaktın. O parayla ev yapamazsın. TOKİ’den verilecek evi de vatandaşın yolladığı yardımla yapmaya çalışıyorlar.” Taşeron sistemi konuşmaya gittiklerine değinen, Özel: “Taşeron sistemi kaldırılacak dendi, gittik konuştuk kaldıramıyoruz diyorlar. Taşeronu kaldırmadıktan sonra geri kalan sözleri tutmanız da fayda etmez. Şimdi ilk olarak beklediğimiz meselelerden birisi, tüm sorumluların yargılanmasıdır. Daha sonra taşeron çalışmanın yasaklanması bir diğer önceliğimiz.” dedi.

“ÖZGÜR ÖZEL’E UZANAN ELLER KIRILSIN”

Yürüyüş ve forum boyunca maden emekçileri “Özgür Özel onurumuzdur”, “Özgür Özel’e uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan atarak, CHP’li milletvekilinin yanında olduklarını belirttiler.

CHP’li Özel maden faciasının 60. gününde Soma Kültür Parkı’nda maden emekçilerine verilen sözlerin tutulması için direnen işçileri de ziyaret ederek Meclis’te alt ve üst komisyonlarda sürekli verilen sözlerin takipçisi olduğunu belirtti.

Maden emekçileri, CHP’li Özel’e Plan ve Bütçe Komisyonu’nda madencilere verilen maaş sözünün tutulmadığını gündeme getirdiğinde, AKP’li milletvekili Feramuz Üstün’ün saldırısına uğradığı için geçmiş olsun dileyerek, bu saldırının kendilerine karşı yapıldığını bildiklerini belirterek, çalışma koşullarının düzeltilmesi için verdiği mücadele için teşekkür ettiler.

Forumdan sonra Halkevi’nin etkinliğine katılan CHP’li Özel, daha sonra maden şehidi Ahmet Erol’un ailesinin düzenlediği iftara katıldı.

MADENCİLER ANKARA’YA GİDİYOR

Dev Maden-Sen Soma Temsilciliği’nin düzenlediği forumda madencilere verilen sözlerin tutulmadığı hatırlatılırken, DİSK’in madencilerin haklarının takipçisi olacağı vurgulandı. Yapılan forumda Torba Yasanın mecliste görüşüleceği 15 Temmuz Salı günü madencilerle birlikte Ankara’ya yürüyüş kararı alındı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri