DOLAR 26,9766 0.2%
EURO 28,7704 0.17%
ALTIN 1.664,810,60
BITCOIN 7137410,11%
Manisa
°

16:35

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yuntdağ Köylerindeki Göçe Son Vereceğiz

Yuntdağ Köylerindeki Göçe Son Vereceğiz

ABONE OL
Şubat 23, 2014 22:09
Yuntdağ Köylerindeki Göçe Son Vereceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yuntdağ Köylerindeki Göçe Son Vereceğiz

MHP Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Kışla köyü sakinlerinin daveti üzerine köy sakinleri ile bir araya geldi. Köy sakinleri tarafından büyük ilgi ile karşılanan Açıkdil, Yuntdağ köylerindeki göçü engellemek amacıyla hazırladığı sosyal projeleri anlattı.
Yuntdağ köylerini yağmura bile aldırış etmeden karış karış gezen Milliyetçi Hareketçi Partisi Yunusemre Belediye Başkan Adayı Azmi Açıkdil, Kışla köyü sakinlerini kırmayarak ısrarlı davetleri üzerine köyü ziyaret etti. Her gittiği yerde coşku ve sevgi ile karşılanan Açıkdil’e Kışla köyü sakinleri de büyük ilgi gösterdi. Köylerdeki sıkıntıları çok iyi bilen, köylerde hareketliliği sağlamak ve yaşam standartlarını yükseltmek için projeler hazırlayan Açıkdil, Yuntdağ köylerindeki temel sıkıntılara dikkat çekti.
Artık Kirli Sular Derelere Akmayacak
Yuntdağı köylerinde yapılması gerekilen öncelikli hizmetlerin yol, altyapı, kanalizasyon ve arıtma tesisi olduğunu söyleyen Açıkdil, “Köylerin en büyük sıkıntısı altyapı, kanalizasyon ve arıtma tesisin olmamasının farkındayız. Kirli sular yıllardır derelere akmış, derelerden de bir süre sonra içme sularımıza karışmış. O yüzden köylerin bu arıtma tesisi ihtiyacına yönelik projemizi hazırladık. Elbette her köye değil, birbirine yakın olan köylere yönelik ortak kullanıma sunabileceğimmiz bir tesisi hayata geçireceğiz. Tesisle beraber kirli suların derelere akmasının önüne geçilecek. Sonuç itibariyle önemli olan halkımızın sağlığıdır. Bunun için elimizden ne gelirse yapmaya hazır olacağız” dedi.
Hizmet Gelmemesine Bir Dur Diyelim
Kahvede köy sakinleri ile uzun uzun sohbet eden ve onların sorularını yanıtlayan Açıkdil, zamanında Yuntdağ köylerine hiç yatırım ve hizmet yapılmadığına dikkat çekerek şöyle devam etti, “Eğer şimdiye kadar buraya hizmet gelmiş olsaydı, yani kanalizasyon yapılsaydı, hayvancılık tesisi kurulsaydı, yabancı ya da yerli turistlerin buralara gelip kalmasına olanacak sağlansaydı; Yuntdağı köylerimiz ekonomik yönden kalkınırdı. O yüzden daha da geç olmadan bu gidişe artık bir dur diyelim. Bunun yanısıra yıllar önce atalarımızın yaşadığı, örf ve adetimizin kısmen de olsa yaşadığı bu bölgenin hizmetin en iyisine layık olduğunu düşünüyorum. Çünkü kalkınmanın olmadığı bu bölgeler sürekli göç vermeye devam ediyor. Köylerimize hizmet gelmesi lazım; yoksa kente göç daha da artacak ve köylerde hiç nüfus kalmayacak”
Köylere Ustalık Okulları Modeli
Köylerin kendine has dokusunun korunarak, yeniden canlandırılmasını söyleyen ve Yuntdağı ziyaretlerinde köylerin ihtiyaçlarını belirleyip ona göre projeler hazırlayan Açıkdil, bölge halkına Ustalık Kursu müjdesi verdi. Açıkdil kuslara yönelik şunları söyledi, “Köylerimizde büyüyen vatandaşlarımız Manisa’da çalışıyor, köyünde oturmak da istemiyor. Çünkü zamanında köylerimize hizmet gitmemiş. Oysa düzgün yolları yaparsak işlerine rahat rahat gidip gelebilme imkanına sahip olacaklar. Gençlerimiz köye sadece hafta sonu gelebiliyorlar. Hem buradan göç edenlerin geri gelmesi hem de buradakilerin göç etmemesi için güzel projelerimiz var. Bunlardan biri de; bu köylerdeki eski ustalıkları yaşatmaktır. Biz de ustaları bulup onların mağrifetlerini hizmetlerimizle birleştirelim istiyoruz. Buna yönelik Ustalık Okulları açacağız. Örneğin ahşap işçiliği, taş işçiliği ya da el işlerinde yetenekli olan gençlerimizi yetiştirebilmek ve onları birer meslek sahibi edindirebilmeyi hedefliyoruz. Köy konakları, sosyal tesisler, yeni binalar, kurs odaları, okuma odası gibi buraların ihtiyaçlarını karşılayacağız. Böylelikle 70’den 70’e her yaştan köylümüz bir arada olabileceği faaliyetlerde bulunacak, ayrıca okuma-yazma bilmeyenler öğrenmiş olacak.”
Köy Konağı Projesi Merakla Bekleniyor
Ziyaretinde köy sakinlerinin taleplerini ve sorunlarını dinleyen Açıkdil, köy gençleri için muhtarın kurduğu odaya eşya yardımı sözü verdi. Açıkdil, köy muhtarının Köy Konağı’nın nasıl olacağını sorması üzerine önümüzdeki haftalarda açıklayacağı projelerinin görsellerini gösterdi. Açıkıdil’in Yuntdağ köylerini cazibe merkezi haline getirecek süpriz projeleri, köy sakinleri tarafından büyük merakla beklendiği ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri