Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Manisa’da sahte sigortalıların primleri iptal edildi

MANİSA’da son 5 yılda sahte sigortalı 4 bin 317 kişinin 6 milyar 53 milyon 600 bin lira tutarındaki primlerinin iptal edildiğini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu (SGT) Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt işverene de sahte sigorta nedeniyle hapis istemiyle dava açıldığını ifade etti.

SGK Manisa İl Müdürü Yavuz Kurt, çalışmadığı halde sigortalı görünen kişilerin devleti zarara uğrattığını belirterek, kentte yapılan çalışmalarda son 5 yılda 4 bin 317 sahte sigortalı tespit edildiğini açıkladı. SGK müfettişlerinin ve denetmenlerin yaptığı denetimlerin sürdüğünü belirten Kurt, 6 milyar 53 milyon 600 bin liralık primin de iptal edildiğini söyledi. Çalışanların sigorta bildirimlerini çalıştıkları yerden yatıp yatmadığını düzenli olarak kontrol etmelerini isteyen Kurt, devleti zarara uğratan işverenler hakkında da hapis istemiyle dava açıldığını ifade etti. Kurt, “İşyerinde fiilen çalışmadığı, emeği ile üretimde bulunmadığı halde sigortalı bildirimi yapılanlar sahte sigortalı olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlarımızın emekli olma, sağlık yardımı alabilme gibi beklenti ve taleplerini suiistimal eden bazı kişiler ve bunların kurmuş olduğu örgütlü yapılar mevcut. Bu yapılar, çoğunlukla tabela şirketleri açmak yoluyla hiçbir ekonomik faaliyette bulunmadan sigortalı bildirimi yaparak kamu zararına ve mağduriyetlere yol açıyorlar. Sahte sigortalılığın nedenlerinin başında sosyal sigorta yardımlarından faydalanmak geliyor” dedi.

SAHTECİLİĞİN FATURASI AĞIR

Sahte sigorta yapan veya yaptıran kişilerin birçok sorunla karşılaşabileceklerini dile getiren Kurt, “Kuruma sahte sigortalı bildirimi yapan işveren, işveren vekili, serbest muhasebeci ve sahte sigortalılık bildirimi yapılan kişiler ile ilgili hukuki ve cezai takibat yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarımıza suç duyurusunda bulunulmaktadır. Araştırma sonucunda sahte sigortalılık bildirimi yapan ve aracılık eden kişiler ile sigortalılar hakkında hapis cezası uygulanabilmektedir. Ayrıca sahte bildirim yapan işyeri için tespit edilen usulsüzlükler ve noksan tutulan kayıtlar ile ilgili yüklü idari para cezaları da uygulanmaktadır. Öncelikle, fiili çalışmaya dayanmayan tüm sigortalılık süreleri iptal edilmektedir. Kişi emekli olmuşsa kendisine kurumca bağlanan aylık veya gelirler iptal edilmekte ve yapılan ödemeler yasal faizi ile geri talep edilmektedir .Kişi ve bakmakla yükümlü olduklarına sağlanan iş göremezlik ödenekleri, tedavi ve ilaç giderleri yasal faizi ile geri talep edilmektedir” diye konuştu.

Diğer Habeler

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz