DOLAR 26,9766 0.2%
EURO 28,7704 0.17%
ALTIN 1.664,810,60
BITCOIN 7137410,11%
Manisa
°

16:35

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

CBÜ Organ Nakline Hazırlanıyor

CBÜ Organ Nakline Hazırlanıyor

ABONE OL
Mayıs 29, 2014 21:11
CBÜ Organ Nakline Hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Mehmet Pakdemirli, organ nakline gelecek yıldan itibaren başlayacaklarını belirterek, “Organ nakline böbrek ile başlayıp karaciğer nakli ile devam etmek istiyoruz. Kemik iliği naklini de inşallah başlatacağız. Halkımız çok fazla uzağı gitmeden bulunduğu bölgede bu sorununu çözebilmesini umuyoruz” dedi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Celal Bayar Üniversitesi işbirliğiyle “Beyin Ölümü ve Organ Bağışının Tıbbi, Etik ve Adli Yönü” konulu sempozyum düzenlendi. CBÜ Kültür Merklezi ‘nde gerçekleşen sempozyuma CBÜ Rektörü Mehmet Pakdemirli, İl Sağlık Müdür Dr. Metin Kaplan, Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, öğretim üyeleri, sağlık çalışanları katıldı.

Sempozyumda konuşmacı olarak Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Dilay Öztürk, CBÜ Anesteziyoloji ve Reanismasyon Anabilim Dalı Prof. Dr. Melek Çivi, İstanbul Bilim Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Cemal Ata Bozoklar, Gazi Üniversitesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, CBÜ Adli Tıp Anabilim Dalı Yard. Doç. Dr. Yıldıray Zeyfeoğlu, CBÜ Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Yard. Doç. Dr. Hüseyin Mayalı, Prof. Dr. Henk Ten Have yer aldı.

Açılış konuşması yapan İl Sağlık Müdür Dr. Metin Kaplan şunları kaydetti: “Tıp bilimindeki gelişmeler ile organ nakilleri artık uzun süreli iyileşmeler sağlayan hayat kalitesini arttıran güvenli operasyonlar haline gelmiştir. Risk taşıyan operasyonlardan çıkarken yaygın bir uygulama hali almıştır. Organ nakli bu gün itibariyle ülkemizde gerekli olan seviyeye ulamış değildir. İstatistikler Türkiye’nin diğer ülkelerden ne kadar geride kaldığını gösteriyor. Ülkemiz canlı nakillerde ilk sıralarda yer almasına karşın büyük bir sorun beyin ölümü gerçekleştirdikten sonra yapılan organ bağışlarındadır. Kadavradan yapılana organ bağışlarında oldukça yetersiz bir durumla karşı karşıyayız. Dünya çapında nakil merkezleri ve organ nakil ekiplerine sahip olduğumuz halde kadavra verici sayısı ve kadavradan yapılan organ nakli sayısı bakımından gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz. Organ naklinde alıcı ve verici ile ilgili etik sorunlar tüm dünyada çözülmesi gereken problemeler arasındadır. Organ naklinde adalet ve aydınlatılmış ilkelerinde çiğnenmemesi çok önemlidir.”

Organ bağışında arz ve talep konusunun sağlanmadığını belirten CBÜ Rektörü Mehmet Pakdemirli,“Bazı hukuk dışı uygulamalar da çıkabiliyor. Durum her yönüyle değerlendirilmesi lazım. Eğer bir beyin ölümü gerçekleşmiş bir vatandaşın organları bağışlanacak sa insanların bilgilendirilmesi gerekiyor. İnsanlar ona göre daha rahat edebilsinler. Biz üniversite olarak organ nakline önem veriyoruz. Şuana kadar organ nakline başlamış değiliz ama en azından bir yerden başlamak istiyoruz. İnşallah gelecek yıldan itibaren bizde de böbrek nakli ile başlayarak sürdüreceğiz. Gerçekten çok talep var. Bu talebi biz Manisa olarak karşılamak isteriz. Organ nakline böbrek ile başlayıp karaciğer nakli ile devam etmek istiyoruz. Kemik iliği naklini de inşallah başlatacağız. Halkımızın talebini çok fazla uzağı gitmeden bulunduğu bölgede bu sorunu çözebilmesini umuyoruz” dedi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Dilay Öztürk yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ülkemiz Dünya ülkeleri arasında kadavradan donör sayısında gördüğümüz üzere 2012 Dünya Sağlık Örğütü verilerine baktığımızda birinci sırada İspanya, Belçika ve Fransa yer alırken, 47. Sıralarda İran ve Paraguaydan sonra sıralanmaktayız. Bizim bütün amacımız bu sayıları yükseltebilmek. 2013 verileri ile en son 379 donör sayımızla 4.9 olan pmp sayımızı ile bundan sonraki yıllarda 25 pmp’ye 1675 gibi bir rakama çıkmasını amaçlıyoruz. İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi’nin verilerine göre 2007 yılından buyana Ege Bölgesi’ndeki iller arasında İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla’dan sonra Manisa’yı görüyoruz. Toplamda 2007 den buyana 92 beyin ölümü tanımız donör saysı ise aynı şekilde İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla’dan sonra 32 tane donör sayımızla yer alıyoruz. 2013 yılındaki toplam sayımıza baktığımızda ilimizde beyin ölümü 21 tane olup aile izni verildiğinde donör sayısı 8’e ulaşmıştır. 2013 haziran ayında bu güne kadar Manisa’da 200 organ bağışı mevcuttu. Türkiye sıralamasına baktığımızda 18. sırada yer alıyorduk. Mayıs 2014 tarihi itibariyle toplam organ bağışı formunu doldurma anlamında 3400 kişiyle 4. sıraya yükseldik. İl sağlık müdürlüğü olarak da 2119 sayısıyla Türkiye genelinde 2. Sıraya yükselmiş bulunmaktayız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri