Siğil Nedir, Nasıl Bulaşır ve  Nasıl Tedavi edilir ?

Siğiller HPV virüsü bulaşması ile gerçekleşir ve toplumda oldukça sık olarak görülmektedir. Özellikle en iyi bilinen şekli ellerde görülen deriden kabarık çıkıntılar halinde olan ve üzerleri sert şekilde gözlenen lezyon vardır. Bununla birlikte il içi ve ayak tabanında çıkıntıları çok fazla olmadı daha derine aynı şık ve genellikle ağrılı olanlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda kollarda ve yüzde görülen genellik ve düz benlerle karıştırılan hafif kabarık düz yüzeyi düz ve kahverengi renkli olanlar da oldukça önemlidir. Çünkü bu tipleri genellikle biz çocuklarda görmekteyiz ve sıklıkla da bunun bir virüs olduğu anlaşılmıyor. Benler  ile karıştırılmaktadır.

Tabii ki bulaş açısından da bu önemli bir risk teşkil etmektedir diğer bir yerleşim bölgesi ise genital bölgedir ve yine yanındakine benzer şekilde biraz daha kabarık biraz daha koyu renkli ve biraz daha büyük çatlardı olabilen sonları da bulunmaktadır. Tabii genital bölgede yerleşenler cinsel temasta cinsel ilişkiyle ulaşmaktadır. Bu yüzden de ayrı bir öneme sahiptirler. Tabii ki  viral enfeksiyonlar kullanım alanları çıplak ayakla yere basmak, havuzlar, umumi tuvaletler, ortak havlu kullanımı, direkt temas el sıkışma, gibi tokalaşma gibi direk temas var ise bulaş meydana gelebilmektedir. Tabii eğer bir de bir egzama bir enfeksiyon bir kırık çatlak ya da çok aşırı bir cilt kuruluğu varsa bulaşma çok daha kolay olmaktadır.

Oradan çıkan özellikle elinde olan bölgedeki düz yapılı olanlar benlerle de karıştığı için mutlaka sonradan çıkan verilen olarak nitelendirdiğimiz bir yapı ile karşı karşıya kalırsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına görüş almanız gerekmektedir. Siğil tedavisi bölgeye göre değişkenlik göstermekle birlikte eğer deri üzerindeyse dermatologlar tarafından kriyoterapi yoluyla tedavi edilmektedir. Siğil nasıl tedavi edilir sorusuna gelince kriyoterapi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekmektedir. Bol spor ve sporcu beslenmesi bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda faydalı olabilir. Bu konuyla ilgili mutlaka beslenme uzmanına danışılmalıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: