DOLAR 18,2419 0%
EURO 18,4481 0.71%
ALTIN 1.013,600,66
BITCOIN 4071733,62%
Manisa
21°

PARÇALI BULUTLU

19:29

AKŞAM'A KALAN SÜRE

MANİSALI VEKİLDEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI YÜZDE 10 UCUZLATACAK TEKLİF!

MANİSALI VEKİLDEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI YÜZDE 10 UCUZLATACAK TEKLİF!

ABONE OL
Nisan 6, 2016 16:24
MANİSALI VEKİLDEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI YÜZDE 10 UCUZLATACAK TEKLİF!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son bir yılda yüzde 200’e yakın artan zorunlu trafik sigortası primleri üzerinden alınan toplam yüzde 10 oranındaki banka ve sigorta muameleleri vergisi ile mali sorumluluk sigorta payının kaldırılmasını önerdi. Özel, zorunlu trafik sigortası prim tutarları üzerinden alınan yüzde 5 oranındaki mali sorumluluk sigortası ile yüzde 5 oranındaki BSMV’nin kaldırılması için yasa teklifi verdi.

Araç sahiplerinin Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırmak zorunda bulundukları zorunlu mali sorumluluk sigortası primleri üzerinden devlet, yüzde 5 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV), yüzde 5 oranında mali sorumluluk sigortası payı, yüzde 2 oranında da güvence hesabı payı alıyor. Zorunlu trafik sigortası yaptırırken ödenen her 100 liranın 12 lirası devlete gidiyor. Zorunlu trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan bu yolla alınan BSMV ve mali sorumluluk sigortası payı genel bütçeye aktarılıyor.

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, zorunlu trafik sigortası prim tutarları üzerinden alınan yüzde 5 oranındaki mali sorumluluk sigortası ile yüzde 5 oranındaki BSMV’nin kaldırılması için yasa teklifi verdi. Özel, Karayolları Trafik Kanunu ve Gider Vergileri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Özel, yasa teklifinde, zorunlu trafik sigortası primlerinde son aylarda yaşanan artışın araç sahipleri için önemli bir sorun oluşturmaya başladığı ve bu durumun trafikteki sigortasız araç sayısının hızla artmasına neden olduğu kaydetti.

“FAİZDEN ALINMAYAN VERGİ ZORUNLU SİGORTADAN DA ALINMASIN”

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin verilerine göre, Ocak 2016 itibariyle Türkiye’deki otomobillerin yüzde 9’u, minibüslerin yüzde 19,1’i, otobüslerin yüzde 24,1’i, kamyonetlerin yüzde 13,1’i, kamyonların yüzde 20,7’si, traktörlerin yüzde 40’ı, motosikletlerin ise yüzde 62’sinin zorunlu trafik sigortası bulunmadığına dikkati çeken Özel şöyle devam etti:

“Zorunlu sigortası yapılmış araç sayısının artırılmasının, prim tutarlarını artıran diğer nedenlerin yanı sıra vergi ve benzeri kamusal yüklerinin kaldırılmasıyla mümkün olabilir. Vatandaşlar açısından önemli bir külfet oluşturan bu yük, bütçe gelirleri içerisinden binde 6 gibi önemsiz bir payı bulunmaktadır. 2015 yılında zorunlu trafik sigortası primleri üzerinden mali sorumluluk sigorta payı olarak 312 milyon lira, BSMV olarak da yine 312 milyon lira bütçe geliri sağlandı. Bütçeye aktarılan bu tutarlardan vazgeçilmesi bütçe gelirlerinde önemli bir azalmaya yol açmayacak ancak vatandaşların sigorta için ödediği parayı yüzde 10 oranında azaltacaktır. Zorunlu trafik sigortası yapılmış araç sayısının artmasından sağlanacak kamu yararı, devletin vazgeçeceği gelirden kat kat fazladır.”

“YASA TEKLİFİMİZ AKP İÇİN BİR SINAVDIR”

Mevcut hükümetin ilk icraatlarından birinin, yıllık 100 milyarı bulan faiz ve benzeri menkul kıymet gelirlerinden vergi alınmaması ya da düşük oranda vergilendirilmesine ilişkin uygulamanın süresini beş yıl daha uzatmak olduğunu hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Özel, “Yasa teklifimiz AKP için bir sınavdır. Sadece ülkeye sıcak para gelsin diye faiz gelirleri üzerinden alınabilecek yıllık 20 milyar liralık vergiden bir kalemde vazgeçen AKP hükümetinin, vatandaşın üzerindeki, üstelik yasayla zorunlu kılınmış bir sigorta işleminden kaynaklanan 625 milyon liralık bir yükü alıp almayacağını göreceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.