Tezgah Muayenesi Nasıl Yapılır?

Tezgâh Muayenesi İle Can Ve Mal Güvenliğine Karşı Tedbir Almalısınız!

Takım tezgâhlarının talaş kaldırmayla malzemelerin şekillenmesini sağlayan iş makinelerinden biri olduğu söylenebilir. Önceden el gücüyle çalışan söz konusu makineler buhar enerjisiyle beraber güçlenmiştir. Elektrik enerjisini kullanmaya başlayınca da kapasiteyi arttırmıştır. Elektronikteki gelişimlerle daha da hassaslaşan tezgâhlar kullanışlılığı bakımından da artış göstermiştir. Giderek akıllanan ancak elektrikle çalıştığı için can ve mal güvenliğinde belli başlı riskleri de beraberinde getiren tezgahların muayenesi yönetmeliklerde ise yerini almıştır.

Dişli Açma Makinelerinin Muayenesi 1 Yılı Geçmemeli!

Kremayer ile düz olmak üzere ikiye ayrılan dişli açma makinelerinin muayenesi ihmal edilmeksizin yaptırılmalıdır. Öyle ki söz konusu makineler sağlığı tehdit edebilen makineler arasında yer almaktadır. Eğer ilgili yönetmeliklerde kontrollerle alakalı herhangi bir koşula yer verilmemişse üretici firmaların uygun gördüğü aralıklarda ve ölçütlerde bahsi geçen kontroller yaptırılmalıdır. Zira periyotların 1 yılı geçmemesi gerekir. Ayrıca sözü geçen kontrollerin makine teknikerlerince, mühendislerce ya da yüksek teknikerlerce yapılması gerekmektedir.

Freze Tezgâh Muayeneleri İlgili Standartlara Göre Gerçekleştirilmeli!

Freze tezgâhları içerisinde birden çok kesici ağız yer almaktadır. Kendi çevresinde dönebilen kesici takımlara da yer veren freze tezgahları muayenesi ise yönetmeliklerle gerekli kılınmıştır. Zira söz konusu tezgâhlar sağlığı tehlikeye sokabilmektedir. Kontroller ise işletme koşulları ile tezgâhların kullanım süresine göre belirlenmelidir. Bu noktada standartlar gereği hareket eden yardımcı adresiniz ise https://www.muayene.com/ olmalıdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: