DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özgür Özel Soma İçin Bakanla Tartıştı

Özgür Özel Soma İçin Bakanla Tartıştı

ABONE OL
Haziran 17, 2014 00:25
Özgür Özel Soma İçin Bakanla Tartıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurulu’nda, Soma’daki iki ocakta madencilerin çalışmaya zorlandığını öne süren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız arasında tartışma yaşandı.

CHP’li Özel Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Soma’da Ata Bacası ve Işıklar ocaklarında madencilerin çalışmaya zorlandığını söyledi. Soma’daki faciadan sonra madencilere birçok söz verildiğini ifade eden Özel, “torba kanun” tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu görüşmelerinde iktidar partisinin konuya duyarsız olduğunu savundu. CHP’li Özel’in konuşmasının ardından söz alan Bakan Yıldız ile Özgür Özel arasında sözlü tartışma yaşandı.
BAŞBAKANIN SÖZÜNE KARŞI DAYIBAŞININ SÖZÜ ÜSTÜN GELDİ
CHP’li Özel yaptığı konuşmada;
“Sayın Bakan sözler verdi, Eynez’deki acıyı paylaştı. Aynı iş adamına ait Ata ve Işıklar Bacısı’ndaki işçiler yer altına girmek istemediklerinde “Orası güvenli hâle gelene kadar Başbakanımız söz verdi, gerekirse üç ay, dört ay süreyle maaşları biz ödeyeceğiz ama kimse oraya inmek zorunda değil.” dedi. Sayın Bakanının, Başbakanın sözüne karşı dayıbaşının sözü üstün geldi. “Yerin altında Başbakan yok, yerin altında ben varım.” dedi taşeronlar. Daha sonra, ıslak imzalı tebligatlar gelmeye başladı.” dedi.

MADENCİLERE VERİLEN SÖZÜN ARKASINDA DURMUYORSUNUZ

Bakanın işçilerin zorla çalıştırılmasını engellemek yerine, madeni ayakta tutmak için az sayıda işçinin çalıştığını ifade etmesini eleştiren CHP’li Özel; konunun sadece az sayıda işçi ya da iyileştirme çalışmaları ile sınırlı olmadığını işçilerin tehdit ile yerin altında çalışmaya zorlandığını vurguladı.
Özel; “Işıklar ve Ata Bacası’ndaki bütün işçilere tebligat gidiyor ve dayıbaşılar onları madene inmeye zorluyor. Söyledikleriniz doğru değil, kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Geçen hafta Işıklar bacasına zorla sokulan Fedai Uçak’ın parmağı koptu. Fedai Uçak’la ilgili ne yaptınız? Dün, Ata Bacası’nda 1’inci ayakta, 52’nci bölgede yangın çıktı; can pazarı yaşandı, herkes dışarıya kendini zor attı. Bu konuda ne yaptınız? Madencilere verilen devlet sözünün arkasında durmuyorsunuz.” dedi.

AKP ÖNERGELERİMİZİ REDDEDİYOR

CHP’li Özel sorunun sadece Eynez maden ocağı ile ilgili olmadığını, Işıklar ve Ata Bacasının da kapsama alınması gerektiğini söyleyerek, verdikleri önergelerin reddedildiğini kaydetti. Özel;

“Komisyon alt komisyon çalışması yapıyor, AKP grubu sadece Eynez’le ilgili önerge veriyor. Biz önerge veriyoruz “Işıklar, Ata Bacası’nı da kapsamalı.” diye. Reddediyorlar. Siz inisiyatif kullanmıyorsunuz, verdiğiniz sözleri tutmuyorsunuz!”
MADEN BARONLARINI KORUYORSUNUZ

“Uyar Madencilikte, şu anda kapatılan Uyar Madencilikte yüzlerce işçinin iki aylık alacağı kaldı, onlarca işçinin kıdem tazminatları duruyor. Uyar Madencilikten Ali Kandemir grizu kontrollü kullanılması gereken dinamit yerine, antigrizu dinamit yerine normal dinamit kullanıldığı için iki gözünden birden olmuş. Diyor ki: “Uyar Madencilik benim tazminatımı vermedi. Göz protezlerimin biri düştü, öbürü iltihap yaptı. Kimse bana bakmıyor.” Oysa yapacağınız şu: Alt komisyona diyeceksiniz ki… Arkadaşlar, ne diyor kanun: “Devlet tarafından kapatılan madenlerde işveren ödeme yapar; yapmıyorsa ödemeyi devlet yapar.” Tahsilatına devlet alacaklarının tahsilatı yoluyla gider diyemiyorsunuz. Kimi koruyorsunuz? Uyar’ı koruyorsunuz. Kimi koruyorsunuz? Bugün o 301 kişiye mezar olan madenin baronunu koruyorsunuz.”

NE DEDİYSEK ÇIKTI

“Ne dediysek çıktı. “Dayıbaşı var.” dedik, inkâr ettiniz. “Sökülen megafonlar hayat kurtarırdı.” dedik, inkâr ettiniz. “Mazotlu dozer var yer altında” dedik, inkâr ettiniz. “Hadi hadi diye zorluyorlar çocukları, ölüme götürüyorlar.” dedik, inkâr ettiniz. “AKP mitinglerine zorla götürülüyor çocuklar” dedik, inkâr ettiniz. Komisyonumuz bu çocukların hepsini dinledi, stenograflar kayıtlara geçti. AKP mitinginin tarifesini açıkladı çocuklar, kaç para alıyor mitinge gitmek için. TBMM kayıtlarında artık. Şimdi, çıkın sorumlu bir kişi gibi hiç olmazsa burada gereğini yapın. Geldiğimiz nokta ortada. Yukarıda bir insanlık ayıbı işleniyor. Müdahale edin, bu devletin sözünün bir karşılığının olduğunu herkes görsün.”

CHP’li Özel’in bu konuşması üzerine Komisyon sırasında hükümet adına oturan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile Özel arasında sözlü tartışma başladı. CHP’li Özel Bakan Yıldız’ın sözleri üzerine yeniden söz aldı ve,
AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR
“Size şunu sorduk, dedik ki: Eynez kazanın olduğu yer, sözünüz var Atabacası ve Işıklar’la ilgili. Yukarıda alt komisyon sözünüzü yerine getirmiyor, Başbakanın sözünü yerine getirmiyor. Bununla ilgili şu kürsüye çıkıp iki satır bir laf etmiyorsunuz, akılları bulandıracak ithamlarda bulunuyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi?” dedi. Kahramanmaraş’taki maden göçüğü altında kalan 9 kişinin cesedinin 3 yıldır çıkarılamadığını anlatarak, “Cumhuriyet savcısı soruşturma yapmak istedi. Bakanın yazısıyla onay verilmedi. Soma’da ‘hesap verilecek, teminatı benim’ diyorsunuz” dedi.
Özel sözlerine şöyle devam etti:
“İki satır düzenleme işi çözer, Uyar Madencilik sekiz aydır herkesten kaçıyor ama yine sizin verdiğiniz ruhsatlarla, muvazaalı şekilde maden işlettiriyor, kılınız kıpırdamıyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır! “

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri