DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

ABONE OL
Eylül 29, 2015 15:20
BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Soma’da yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Bölge ısıtma sistemi konusunda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan Genel Sekreter Memiş, 8 bin 100 aboneyi kapsayan yaklaşık 12 milyon liralık bir yatırım bedeliyle başlatılan ikinci etap çalışmalar kapsamında, yılsonuna kadar 2 bin 311 hanenin ısıtılmasının hedeflendiğini, bunun yanında devraldığımız 2 milyon 700 bin liralık ihale ile de Soma Belediyesinin başlattığı ve bitiremediği abonelere sıcak su verileceğini söyledi. Memiş, Soma’daki yatırımın tamamlanmasının ardından sıranın Kırkağaç’a geleceğini de sözlerine ekledi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Sosyal Tesisleri’nde Soma’da görev yapan yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz, Soma Koordinatörü Salih Oğuz Belgül, MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem ve SEAŞ ekibi de yer aldı. Kamuoyuna yansıyan ve Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak düzeltme zorunluluğu hissettikleri bazı hususları paylaşmak için toplantının gerçekleştiğini belirten Genel Sekreter Halil Memiş, “Magazinsel değil gerçek, hukuki altyapısı olan ve saptırılmamış bilgileri sizlere aktarmak zorundayız. Bu kamu görevi yürüten herkesin vicdani sorumluluğudur. Bizler Sayın Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün başkanlığında her zaman bu düsturla hareket ediyoruz. Hiçbir zaman gerçek dışı veya manipülasyon yaratacak şekilde demeç vermiyoruz. Yürütülen belediyecilik hizmetleriyle ilgili olarak bu tarz yapılan, yanlış anlaşılmalara neden olan veya yanlış bilgi içeren açıklamaları düzeltmek mecburiyetindeyiz. Bu bizim hem ahlaki ve hem vicdani sorumluluğumuzdur” dedi.

Bölge Isıtma Sistemleri Şubat 2015’te Büyükşehir’e geçti

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başta olmak üzere, tüm ekibi olarak bölgesel ısıtma sisteminin ne kadar önemli bir yatırım olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Genel Sekreter Memiş, “En çok hassasiyet gösterdiğimiz yatırımlarımızdan bir tanesidir. Bu yatırımla birebir insana dokunuyoruz. Malumunuz 6360 sayılı kanunla Manisa, Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Bu kanun birçok belediyenin, özel idare ve köylerin kapanmasına ve il düzeyindeki görevleri sadece Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında bölüştürdü. Manisa Valiliği bünyesinde kurulan devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonu, 5216 sayılı kanunla merkezi ısıtma sistemlerini yapılması ve işletilmesi görevini Büyükşehir Belediyesi’ne vermesine rağmen Soma bölge ısıtma sistemlerini Büyükşehir’e devretmeyi unutmuştur. Daha sonra 2014 yılı Ağustos ayında Soma Belediyesi bir yazıyla SEAŞ kaynaklı bölge ısıtma sisteminin olduğunu, bu sistemin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi noktasında bir bilgi gönderdi. Biz bu yazıya itiraz etmeden hemen çalışmalara başladık. Devir işlemleri noktasında Soma Belediyesi ile istişarelerimiz oldu ve en son noktada 10 Şubat 2015 tarihinde görüşmeler sonuçlandı ve bu tarih itibariyle sistem Büyükşehir Belediyemize geçti. Bu tarihe kadar sistemin sorumluluğu Soma Belediyesi’ndeydi” dedi.

Soma Belediyesi’nin yatırımı 10 milyonun altında

Bölge ısıtma sistemlerini Büyükşehir’e devrederken Soma Belediyesi’nin kendisine kambur olarak gördüğü birkaç işçiyi de devretmek istediğini hatırlatan Memiş, “Basına yansıyan ‘13 trilyonluk yatırım yaptık ama Büyükşehir Belediyesi hiç bir şey yapamıyor. Bunun yerine alternatif geliştirilebilir’ gibi söylemler var. Soma Belediyesi’nin devirden önce harcadığı miktar 12 milyon. Bunun 3 milyonunu Vakıfbank’tan kredi çekilmiş. Bunun 2 milyon 300 bin lirası Büyükşehir Belediyesi’ne devroldu. Yine devirde 450 bin lira gibi bir rakam piyasa borcu olarak Büyükşehir Belediyemize devretmiştir. Toplam 2 milyon 800 bin lira borç bize devroldu. Soma Belediyesi’nin yaptığı öz kaynak harcaması 10 milyonun altına düşüyor. Net bir şekilde söylüyorum, ifade edilen 13 milyon gerçek değildir. Soma Belediyesi’nin yaptığı 13 milyonluk işle bizim yapacağımız 15 milyonluk işin ne olduğunu anlatayım. SEAŞ Atatürk Caddesi üzerinde biten ana iletim hattıyla birinci etap ısı merkezini Soma Belediyesi yapmıştır. Burada 8 bin 100 abone öngörüldü ilk etapta. 2 bin 626 abonelik başvurusu alınmış, parası da tahsil edilmiştir. Bunun içinde yalnızca 315 konut ısıtılabilmiş. Eğer 13 milyonsa karşılığında 315 dairenin ısıtması yapılabilmiş. Kalan 2 bin 311 abone değişik bölgelere dağıtılmış. Bir standart yok” diye konuştu.

Abonelik başvurusu olmayan mahalleye 3 milyonluk ihale

Soma Belediyesi’nin seçimler öncesi yaptığı bir yatırım ihalesinden örnek veren Genel Sekreter Memiş, “Herhangi bir abonelik başvurusu olmamasına rağmen İstasyon ve Zafer mahalleleri arasında Soma Belediyesi bir ihale yaptı. İhaleden sonra bir tek çivi bile çakılmadı orada. Bu ihale 2 milyon 785 bin liraya yapıldı. Bu ihaleyi biz devir aldıktan sonra işlevsel hale getirebilmek için yeni bir ihale süreciyle de uğraşmayalım diye olduğu gibi kabul ettik. Müteahhit firmaya abonelik alınmayan yerde değil de, diğer abonelik başvurusu olan bölgelerde yapar mısın dedik ve çalışmayı başka bir bölgeye kaydırdık. 2 milyon 700 bin bu ihale, 12 milyon 500 bin de yaptığımız ikinci etap ihaleyi katarsak, toplam 15 milyon lira. Onların 13 milyon ile ısıtabildiği 315 daire. Bizim yapacağımız çalışmayla yılsonuna kadar 2 bin 311 daire ısınacak. Yani 315 abone nerede, 2 bin 311 abone nerede? Kaldı ki projeyle toplam planlanan abone sayısı 10 binin üzerindedir. Takdir kamuoyunundur. Şunu da sormadan geçemeyeceğim; binlerce abonelik başvurusu varken, parası alınmış 2 bin 311 abone varken hiç başvuru yapılmayan Zafer ve İstasyon mahallelerine neden ihale yapıldı? Bu ihaleye kim onay verdi? Bunların da yanıtlanmasını istiyoruz” dedi.

Toplam yatırım maliyeti 46 milyon TL

Soma’daki yatırımın tamamlanmasının ardından Kırkağaç’ın da sisteme dahil edileceğini belirten Memiş, “Tam otomasyonlu olması gereken sistem şuanda manuel olarak hizmet veriyor. Bu yatırım başlatıldığı zaman TÜBİTAK raporları da var, çok iyi, rantabl bir ısıtma sistemi olarak Soma Belediye Başkanı Sayın Hasan Ergene tarafından kamuoyuna deklare edildi. Şimdi ne oldu da aynı başkanımız vatandaşlara doğalgaz gibi alternatif ısıtma kaynaklarına yönelebilirsiniz diye ağız değiştirdi. Bizler vatandaşın oyuyla bu makamlara getirilen başkanlar dahil sivil toplum kuruluşu başkanı veya yöneticisi gibi kamuoyuna açıklama yapamayız. Biz burada Manisa ili kapsamında ilçe belediyelerini Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm ortağı olarak görüyoruz. Bu neden söyleniyor? Şuan Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde olan abonelik bedeli konusu var. Daha önce burada 100 metrekareye bin 800 lira uygulanmış. Ama 50 metrekareye de bin 800 lira uygulanmış. Biz de burada çalışan arkadaşlarımız araştırma yaptılar. Vatandaşa kesintisiz ısınma hizmeti verecek bir yatırımın 5 bin TL civarında bir abonelik bedeliyle yapılabileceğini ortaya çıkardılar. Bu çerçevede gelen öneriyi Sayın Belediye Başkanımız Büyükşehir Meclisi’ne havale etti. Henüz komisyon kararı dahi alınmadı. Meclis’e gelmedi. Henüz bir karar

alınmamışken çıkıp ‘Soma şoka girdi’ gibi açıklama yapmak neden? Henüz uygulamaya geçen bir şey yok. Sırada Kırkağaç var. Bu nasıl olacak. Bunun yatırım maliyeti 46 milyon TL. Bunun bir karşılığı olacak. Manidar bulduğumuz şudur; Bu konuda henüz bir karar alınmamışken, bu karar verilmiş ve abonelik ücretinin 5 bin liraya çıkarılmış şeklinde olayın Soma kamuoyuna sunulmasını manidar buluyoruz” dedi.

Soma’da atık su arıtma tesisi neden yok

Vatandaşların belediye başkanlarına hizmet yapmaları için oy verdiğini vurgulayan Genel Sekreter Memiş, “Soma’da bu vatandaş oyu hizmet yapsın diye verdi bu Başkan’a. Yapılan hizmeti vatandaşın gözüne sokmak, hizmet etiğiyle ne kadar bağdaşır takdiri sizlere bırakıyorum. Maden şehitliği ile ilgili bir eleştiri duyuyor musunuz kamuoyunda, hayır. Çünkü yapıldı. Yapılmadan önce bir sürü yaygara koparıldı. Büyükşehir olmadan önce Soma’da tüm temel belediyecilik hizmetlerini Soma Belediyesi yapıyordu. Peki Soma’da atık su arıtma tesisi var mı? Bunu biz yapıyoruz. Kurulumunu 1 yıl önce tamamladı MASKİ. Borular patlıyor, sular akmıyor şikayeti geliyor. Daha önce bu hizmeti yürüten belediyelerin ve il özel idaresinin hiç suçu yok mu?” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri