DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

MANİSA’YA YATIRIM MÜJDELERİ

MANİSA’YA YATIRIM MÜJDELERİ

ABONE OL
Ekim 13, 2015 09:42
MANİSA’YA YATIRIM MÜJDELERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Celal Bayar Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Uncubozköy Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda yapıldı. Törende konuşan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kent için önemli müjdeler verdi.

2015-2016 eğitim öğretim yılı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uncubozköy Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış töreniyle üniversiteler için resmen başladı. Törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, Garnizon Komutanı Yavuz Ekrem Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, CBÜ rektörü Kemal Çelebi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ANKARA FACİASINDA ÖLENLER SAYGIYLA ANILDI

Açılış töreni, Ankara’da düzenlenen Barış Mitingi öncesi Tren Garı’nda yaşanan facianın anılmasıyla başladı. Bombalı saldırıda hayatını kaybeden 97 kişi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bir kez daha anıldı ve terör lanetlendi.

ÖZGÜR DÜŞÜNCE, YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTE

Törenin açılış konuşmasını yapan Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, yenilikçi ve özgürlükçü bir üniversite yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. CBÜ’nün kültürel miraslardan güç alarak bilim ışığında ilerleyen bir eğitim merkezi olduğuna vurgu yapan Rektör Çelebi, ulusal ve uluslar arası düzeyde takip edilen bir kurum olduklarını belirtti. Üniversitede farklı inanç ve yaşam biçimlerinin bir arada yaşaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, öğrencilerin huzurlu bir ortamda eğitim görmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Manisa’da kurulması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi’yle ilgili proje hazırlıklarına başladıklarını ifade eden CBÜ Rektörü Kemal Çelebi, fakültenin Uncubozköy Kampüsü’ne kurulacağını belirtti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni Muradiye Kampüsü’ne taşıyacaklarını söyleyen Rektör Kemal Çelebi, Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun da Uncubozköy’e kanalize edileceğini kaydetti.

Üniversitede 4 bin lisansüstü, 23 bin lisans ve 21 bin ön lisans olmak üzere 48 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, bin 592 öğretim elemanı ve bin 302 idari personel ile hizmete devam edeceklerinin altını çizdi.

HASTANE ALTYAPISINDA SONA GELİNDİ

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nin altyapı sorunuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Çelebi, “Üniversitenin şehirle bütünleşmesine en büyük katkı sağlayan bölümlerden biri de kuşkusuz Hafsa Sultan Hastanesi. Manisalıların tedavi için başka şehirlere gitmesini istemediğimiz için yeni projelerle ilerliyoruz. Radyasyon Onkolojisi kliniği kısa bir süre önce hizmet vermeye başladı. Hastanenin Kardiyoloji ve Poliklinikler Binası’nın atık su ve yağmur suyu altyapısı bitirilmek üzeredir. Bu sayede hastanemizin gelecek 30 yıllık altyapı problemi çözüme kavuşacak.” dedi.

DIŞ GÜÇLER VE TERÖR

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş söze Türkiye genelinde yaşanan terör olaylarına değinerek başladı. Türkiye’nin dünyada durdurulamaz bir güç haline geldiğini anlatan Vali Erdoğan Erdoğan Bektaş, “Sıkıntılarımız var ama umutlarımız da var. Daha doğrusu umutlarımız olduğu için sıkıntılarımız var. Bizim umutlarımız bir kısım çevreleri rahatsız ediyor olacak ki bize sıkıntı vermeye devam ediyorlar. Canımızı yakıyorlar. Ancak bizim umutlarımız, bizim varlığımız, bizim milletimizin moral potansilyeli bu sıkıntıları hep aştı. Biz en zayıf zamanımızda değiliz. Çanakkale bizim çok yakınımızda. Gerçekten umutlarımızın hayata geçtiği, filizlendiği, her yerden görülebildiği bir dönemi yaşıyoruz. Onun içinde başımız beladan kurtulmuyor. Ne yapacağız? Yolumuza devam edeceğiz. Sıkıntıları aşmanın bir yolunu bulacağız. Her sabah yeni bir umutla uyanıyorum. Yurtdışına baktığımda ülkemizin parlayan bir yıldız haline dönüştüğünü görmemek mümkün değil. Elbette bu herkesi sevindirmeyecek, onlar da başımıza sıkıntı açmaya devam edeceğiz. Manisa olarak milletimizin bu kutlu yolculuğuna nasıl katkı sunabiliyoruz? Bunlara kafa yormamız lazım.” diye konuştu.

2 MİLYAR TL’LİK TARIM PROJESİ

Manisa’nın ciddi bir tarım ve sanayi potansiyeli olduğuna değinen Vali Bektaş, 6 milyon dekarlık bir alanda tarım yapıldığını vurguladı. Türkiye’nin en gelişmiş ovalarından birinde tarım yapıldığını anlatan Erdoğan Bektaş, vahşi sulama nedeniyle arazilerde ciddi bir tahribat olduğunu söyledi. Manisa’da tarım yapılan bölgeler için yeni bir sulama sistemi projesi başlatacaklarını belirten Vali Bektaş, “Biz bu yüzden sulamayı kapalı bir devreye dönüştürmek istiyoruz. 2 milyar TL’nin üzerinde maliyeti olan bir proje. Zor bir iş ancak bu başarıldığında tarım için ön şart olan arazi ve su düzelmiş olacak. Yine Manisa Ovası’nda tarımsal sanayi gelişiyor. Tarımsal işletmeler gelişiyor. Büyük çağdaş işletmeler var. Manisa gerçek bir girişimci cenneti. Manisa Ovası’nda organik tarım kurallarını uygulayalım, ürettiğimiz tarım ürünlerini pazara ulaştıralım dedik. Bu konuda da güzel gelişmeler oluyor. Tarım alanında ayrıca Alaşehir-Salihli’de bir jeotermal ortaya çıktı. Enerjinin dışında kalan sıcaklığı değerlendirmek amacıyla jeotermal ısıtmalı bir sera bölgesi oluşturmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

5 BİN DEKARLIK YENİ BİR İHTİSAS OSB

Manisa’nın sanayi potansiyelinden bahseden Vali Bektaş, “Gelişmiş, yeni, genç, yüksek teknolojili bir sanayimiz var. Merkez büyümek istiyor, Soma kurulmak istiyor, Turgutlu büyümek istiyor, Akhisar büyümek istiyor. Biz bütün OSB’leri geliştirmeye çalıştırıyoruz. Kümelenme dediğimiz kalıpçılık sektörünü geliştirmek için çalışıyoruz. Kalıpçılık konusunda kümelenme projemiz var bir atölye oluşturuyoruz küçük kapasiteli kalıpçılarımız ihtiyaçlarını görecek hem de öğrenciler kalıpçılık konusunda eğitim alacak. Bir projemiz daha var. ZEKA, AB projesi kapsamında yapacak. Bu projeler olduğunda Manisa, en önemli sanayi kalıpçılığı merkezi haline dönüşecek. Bir diğer şey de, Manisa ciddi bir sanayi cazibe merkezi. Bir artık rastgele, sıradan bir sanayiye hitap edemeyiz. Yüksek teknolojili, karakterli bir sanayi hedefliyoruz. Yeni bir OSB. 4 5 bin dekarlık. Tarım arazilerinden uzak olacak. Tarım aleyhine sanayileşme olmayacak. Bu OSB’ye mümkün olursa İhtisas OSB diyeceğiz. Bu OSB’de yeni nesil malzemeler konusu üzerinde duracağız. Bu bölgeye destek verecek bir fakülte ve teknik üniversite, belki de teknopark ve araştırma enstitüleri kurulacak. Büyük bir projenin hazırlığını mayalandıracağız.” diye konuştu.

MANİSA, TURİZMDE PARLAYAN YILDIZ OLACAK

Manisa’nın turizmden pay alamadığını söyleyen Vali Erdoğan Bektaş, oluşturdukları projeyle il genelinde 400’e yakın turizm potansiyeli olan merkezler keşfettiklerini açıkladı. Merkezleri turizm önceliklerine göre 3’e ayırdıklarını söyleyen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, proje sonunda 40 ya da 45 farklı yeni turizm merkezi ortaya çıkaracaklarını ifade etti. Vali Bektaş, ortaya çıkarılan turizm merkezlerinin altyapı sorunlarını gidereceklerini ve Manisa’yı turizm cenneti yapacaklarını söyledi.

EĞİTİMDE YENİ DÖNEM

Manisa’da 2015-2016 eğitim öğretim yılında liseler düzeyinde kontenjan değişikliği yaptıklarını belirten Vali Bektaş son olarak şunları söyledi, “Biz de yeni bir eğitim yılına başladık. Bu sene liselere giriş sınavlarında kontenjan ayarlarken, düz liselerinin Anadolu liselerine dönüştürülmesi aşamasında bir şey oldu. Anadolu liseleri çoğaldı. Biz bunu engellemek için Anadolu Liselerinin kontenjanlarını azalttık ve Meslek Liselerinin kontenjanlarını arttırdık. Biz bu sene lise 1. Sınıfa kaydettiğimiz her yüz öğrencinin 70’i meslek, 30’u Anadolu lisesine kaydoldu. Türkiye bunu hayal ediyor. Biz Manisa olarak bunu yakaladık. Üniversite şansı olmayan bir öğrencinin Anadolu Lisesi’nden mezun olmaması gerekiyor. Öte yandan bir İngilizce eğitim programı oluşturduk. 4. Sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz kendilerini ölçebilen bir İngilizce eğitim sisteminin parçası oluyorlar. Geçen yıl Türkiye birincisi olduk, bu sene de öyle olacağız. Ve öğrencilerimiz pratik İngilizce öğrenecek.”

AKADEMİSYENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından 2014-2015 Akademik Yılı’nda başarılı olan akademisyenlere yeni yılda ödülleri verildi. Açılış töreni, ödüllerin dağıtılmasıyla son buldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri