DOLAR 26,9766 0.2%
EURO 28,7704 0.17%
ALTIN 1.664,810,60
BITCOIN 7137410,11%
Manisa
°

16:35

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Hükümlüler ve yakınları meslek sahibi olacak

Hükümlüler ve yakınları meslek sahibi olacak

ABONE OL
Kasım 1, 2016 19:16
Hükümlüler ve yakınları meslek sahibi olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA Cumhuriyet Başsavcılığı öncülüğünde pek çok kurumun desteklediği mesleki rehabilitasyon merkezi projesi sayesinde, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler ve hükümlü yakınları, meslek sahibi olacak. Manisa Organize Sanayi Bölgesi de çeşitli kurslarla beceri kazanan mahkumların istihdam edilmesine öncülük edecek.

Manisa’da denetimli serbestlikten yararlanan hükümlüler ve yakınlarını iş sahibi yapacak ‘Mesleki Rehabilitasyon Merkezi Projesi’ için protokol imzalandı. Manisa Cumhuriyet Savcılığı’nın öncülüğünde başlatılan projeye; Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi ortak oldu. Manisa Adliyesi’nde düzenlenen protokol törenine; Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Türek, Denetimli Serbestlikten sorumlu Cumhuriyet Savcısı Korhan Sert ve Denetimli Serbestlik Müdürü Nurullah Menteşe katıldı.

Proje hakkında sunum yapan Denetimli Serbestlik Uzmanı Tolga Yıldız, cezaevlerinin artık üreten kurumlar haline geldiğini belirtip, Adalet Bakanlığı bünyesindeki birçok kurumdaki iş yurtları sayesinde 2015 yılı karının 2.5 milyar lira, 2016 yılında ise 2 milyar lira olduğunu açıkladı. Yıldız, projenin amacının denetimli serbestlik hükümleri uygulananlarla ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin yakınlarına mesleki beceri kazanmalarını sağlamak olduğunu dile getirdi. Açılacak kurslar ve işbaşı eğitimlere Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve CBÜ’nün destek vereceğini ifade eden Yıldız, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin de desteğiyle denetimli serbestlikten yararlan işsizlerin iş sahibi olacağını ve suçtan uzak durmalarının sağlanacağını söyledi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek ise yargılama sisteminde köklü değişikler yapıldığını ve denetimli serbestlikle birlikte suç işleyenlerin topluma kazandırıldığını dile getirdi. Şimşek, “Denetimli serbestlik süreci içine giren hükümlülerin kendileri ve aileleriyle ilgilenerek toplumsal hayata hazırlamaya çalışıyoruz. Manisa’da iyi yol kat ettik. Denetimli serbestlikten 2016 Eylül ayı sonuna kadar 1116 kişi yararlanmış. Sadece 37 kişi mevzuata aykırı ihlalde bulunmaması söz konusu. Önümüzdeki süreç içinde Manisa’da denetimli serbestliğe yararlanan hükümlü ve hükümlü yakınları için projeler ürettik. Öncelikli olarak meslek sahibi yapıp, istihdam sağlayacağız. Denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin yarıya yakınının hiçbir mesleği yok. Bu insanlar cezaevlerinden tahliye olduktan sonra toplumda kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Tekrar suç işlememesi ve toplumda kabul görmeleri için ekonomik ve sosyal statülerini kazanmaları gerekiyor. Üniversite, milli eğitim ve organize sanayi işbirliğiyle protokolü imzaladık. Birlikte hareket ederek hükümlüleri topluma yeniden kazandıracağız” diye konuştu.

Manisa Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş da, mesleği olmayan insanların suça sürüklenme oranının daha yüksek olduğunu belirtip, “İnsanlar cezalarını çektikten sonra toplumun içine giriyor. Bu projeyle birlikte denetimli serbestlikten yararlanan kişiler meslek edinecek ve hayatını değiştirecek. Organize Sanayi Bölgesi de onların bir kısmını istihdam edecek. Bu kişiler de topluma, ailesine hizmet eden insanlar haline gelecek” dedi.

MANİSA OSB ÖNCÜLÜK EDECEK

Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Sait Türek de, projeye ortak olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Eğitimlerin ardından ilk olarak Sarıgözoğlu firmasının bu kişileri işbaşı eğitimle istihdam edeceğini kaydeden Türek, “Devletin sadece cezalandırıcı değil, ayın zamanda ıslah edici, eğitici görevinin de olduğunu gördük. Bu projeyi çok önemsiyoruz. İnsan çok değerli bir varlıktır. Yeter ki doğru yönlendirilsin, iyi eğitilsin. İnsan odaklı ve çeşitli sebeplerle suça karışmış kişilerin bir şans kapısı olan bu projede yer almaktan mutluyuz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri