DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

AK PARTİLİLERİN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEKİ ZOR ANLARI!

AK PARTİLİLERİN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEKİ ZOR ANLARI!

ABONE OL
Ağustos 12, 2015 07:18
AK PARTİLİLERİN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEKİ ZOR ANLARI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yetki karmaşasından kaynaklanan ve son zamanlarda ilçe belediyeleri ile tartışma oluşturan bazı konularda açıklamalar yaptı. Halkın kaos ortamı istemediğini, hizmet istediğini vurgulayan Başkan Ergün, “Hepimiz seçilmiş insanlarız. Manisa halkı hizmet etmemiz için bizlere bu makamları verdi. Gün hizmet günü. Gün şehrimize olan borcumuzu ödeme günü” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı Meclis Toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleşti. Toplantı öncesi meclis üyelerine yönelik bir konuşma yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Son günlerde ülkemizde artan terör olayları sonucu her gün acı yaşıyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine ise başsağlığı diliyorum. Türk Milletine sabırlar diliyorum. Umut ederim ki bu kaos içinden bir an önce ülkemiz kurtulur. Şu günlerde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberlik içinde olmaya ihtiyacımız var. Allah birliğimizi beraberliğimizi dirliğimizi bozmasın. Hepimiz birer siyasetçiyiz farklı partilerin mensubu da olsak amacımız şehrimize, milletimize hizmet etmek. Hepimiz seçilmiş insanlarız. Manisa halkı hizmet etmemiz için bizlere bu makamları verdi. Gün hizmet günü. Gün şehrimize olan borcumuzu ödeme günü. Hukuk çerçevesinde bizlere verilen yetkiyi adaletli bir şekilde kullanma günü” dedi.

Yasa ve hukuka uygun hareket ediyoruz

Kaos ortamını halkı memnun etmeyeceğini vurgulayan Başkan Ergün, “Bu halk bizleri kavga etmek için değil, hizmet için seçti. Fakat son dönemlerde yetki karmaşasına bağlı olarak tatsız günler yaşadık. Bu konulara son vermek adına bir iki hususa değinmekte fayda görüyorum. Bilgilendireceğim bu konuların, hazır herkes bir aradayken konuşulmasında ve artık bazı uygulamalara son verilmesine de katkısı olacağını düşünüyorum. Yoksa bazı arkadaşlarımızın ateşle oynuyor sözlerine, ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın denilebilirdi. Fakat bu sözleri sarf etmek yerine yasanın ve hukukun verdiği kararları paylaşmayı doğru buluyorum. Kendime bunu yakıştırıyorum” dedi.

Kent Estetiği Yönetmeliği henüz kesinleşmedi

Kent Estetiği Yönetmeliği ile ilgili yaşanan tartışmalara açıklık getiren Başkan Ergün, “Biliyorsunuz, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.05.2015 tarih ve 322 sayılı kararı ile “Kent Estetik Kurulu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik” ile 14.04.2015 tarih ve 227 sayılı kararı ile “İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmelik”ler görüşülmüş, kabulü yönünde kararlar alınmıştı. Ancak bu kararların her ikisi de mevzuat açısından, kararın içeriği “Yönetmelik”lerin kesinleştiği ve yürürlüğe girdiği anlamına gelmemektedir. Zira bu yönetmelikler her ne kadar meclisin onayından geçmiş ise de henüz taslak halinde olup, taslaklarla ilgili olarak Sayıştay’ın uygun görüşü alınıp sonrasında tekrar Büyükşehir Meclisimize gelecek, meclis onayına tekrar sunulacaktır. Meclis onayıyla da değil meclis onayladıktan sonra da, usulüne uygun olarak ilan edilmesi ile yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

Sayıştay görüşü gelmeden işlem yapmak hukuk tanımazlıktır

Tüm bu şartların ilgili mevzuatında açıkça düzenlendiğinin altını çizen Başkan Ergün, “Geçen ay meclisinde söylemiştim, Sayıştay’ın uygun görüşü alınmak üzere yönetmelik taslaklarının Sayıştay’a gönderildiğini. Sayıştay 29.07.2015 tarih ve 407 sayılı yazıları ile yönetmeliklerin esasına girmeksizin bir cevap göndermiş. İsteyen meclis üyelerimize gelen cevabı incelemelerine sunabiliriz. Verdiği cevapta Sayıştay da bu metinlerin halen bir taslak durumunda olduğunu ifade etmiştir. Kısaca söylemek istediğim şudur ki; bazı ilçe belediyelerimiz, İlan Reklam Yönetmeliği, Kent Estetik Kurulu Çalışma Yönetmeliği nasıl olsa meclisten geçti, Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı yetkiler yönetmeliklerle ilçe belediyelerine geçti gibi bir zan ile idari çalışma ve uygulamalarına yön vermektedir. Büyükşehir Belediyesi’ne bu meyanda yazılar göndermektedir. Ancak bu durum, hukuk tanımazlıktır. Hadi biz söyledik diye kabul etmeyebilirsiniz, fakat yasayı da mı kabul etmeyeceksiniz, Sayıştay’ı da mı yok sayacaksınız” dedi.

Hukuk herkese lazım

Herkesi hukuka uygun davranmaya davet eden Başkan Ergün, şunları söyledi; “Bu sebeple bir kez daha sizleri hukuka uygun davranmaya davet ediyorum. Hukuk herkese lazım. Aksi belediyelerimizi de şehrimizi de kaosa sürükler. Bu kaosunda kimseye bir faydası olmaz. Bu meclis toplantılarında gönül ister ki ilçelerimiz için büyük yatırımlar ve projeler konuşulsun. Bu koltuklar geçici yarın yine hepimiz bu halkın içinde dolaşacağız. Önemli olan bu gök kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Hizmetin siyaseti olmaz.”

Sayıştay’ın kararı beklenmesi gerekiyorsa bekleriz

Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından söz alan AKP Grup Başkan Vekili Zülfikar Gürcan, “Malum geçmişte MASKİ Genel Kurulu’nda karar alınmıştı. Biz alınan kararın neden uygulanmadığı konusunda başvuruda bulunmuştuk. MASKİ Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Henüz kararla ilgili sürecin tamamlanmadığını gördük. Reklam ve billboard yönetmeliğinin geçtiğini biliyoruz. Yapılan sözleşme Manisa Belediyesi zamanında yapılmış sözleşme. Şimdi böyle bir belediye yok. Var olan mamuller sorumluluk alanlarında adaletli bir şekilde bölüşülsün dedik. Yeni yerlerin yapılması büyükşehirde olsun. Mevcut yerler sorumluluk alanlarında kalan belediyelere pay edilsin. Çözüm budur. Sayıştay konusunda da beklenmesi gerekiyorsa bekleriz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde toplanalım

Gürcan’ın ardından söz alan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın birlik ve beraberlik vurgusuna, hukukun herkese lazım olduğu söylemlerine katılıyorum. Usulle ilgili aralarında çok mesafe olmayan belediyelerin bir araya gelmesi, ihtilaflı konuların konuşulması gereken konulardır. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde bir araya gelinerek, bu hassasiyetle devam edersek Manisalılar için daha iyi olur düşüncesindeyim” dedi.

Bize ait 1 tane pano yok

Konu üzerine söz alan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise, “Billboard, reklam panoları tartışmalarında burası var. Biz bu mecliste 30’un üzerinde yönetmelik çıkardık. Size göre çıkarılan bu yönetmelikler geçersiz. Hukuk herkesin uyması gereken yükümlülüktür. Benim kanaatim meclis kararını alır, yönetmelikleri onaylar ve o yürürlüğe girer. Mevcut bölüşülen yollarla ilgili tüm panolar büyükşehirin. Bütün duraklardaki billboardlar büyükşehire ait. Burada 200 bin insanı temsil eden Yunusemre ve Şehzadeler belediyelerinin kendilerini tanıtabilecekleri 1 tane billboard var mıdır?” dedi.

Yasayı ben yapmadım

Konuşmaların ardından son olarak söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AKP’li Gürcan’a 6360 sayılı kanunun 1. maddesini hatırlattı. Manisa Belediyesi’nin büyükşehir belediyesi olduğunu hatırlatan Başkan Ergün, AKP’li Zülfikar Gürcan’ın Manisa Belediyesi’nin kapandığı iddiasını çürüttü. Devir tasfiye komisyonunda da bu tür bir paylaşımın olmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Manisa Belediyesi döneminde yapılan anlaşmaların tamamı Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. 1 tane bile kendilerine pano bırakılmadığını söylüyorlar. Bir kere bile gelip talepte bulundunuz mu? Siz Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bu panoları bizimdir anlayışıyla el koydunuz. Yargı orada. Böyle bir hakkınız varsa gelin kullanın. Böyle bir kararı getirin öpüp başımın üstüne koyacağım. Bu kanunu ben yapmadım. Sayın Hüseyin Tanrıverdi bu yasayı ben yaptım dedi. Gelirsiniz anlaşırız. Herkesin reklamını yapmaya hakkı var” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri