DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Ergün projelerle ilgili yeni müjdeleri canlı yayında verdi!

Başkan Ergün projelerle ilgili yeni müjdeleri canlı yayında verdi!

ABONE OL
Kasım 25, 2015 18:10
Başkan Ergün projelerle ilgili yeni müjdeleri canlı yayında verdi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa’da konuk olduğu televizyon programında samimi açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Yaklaşık üç saat süren programda Manisa için yeni müjdeler veren Başkan Ergün, sorunların çözümü noktasında atılan adımlardan bahsetti.
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’da yayın yapan Kanal ETV’de, Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel” programının konuğu oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin oluşum sürecinden bu güne kadar geçen sürede hayata geçirdikleri, başladıkları ve başlayacak olan projelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Ergün, Manisalılara yeni müjdeler verdi.
Manisalıların merakla beklediği konular hakkında ETV’de yayınlanan “Gündem Özel” isimli programda samimi açıklamalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yeni projelerle ilgili müjdeler verdi. Programda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapılanma süreciyle açıklamalarına başlayan Başkan Ergün, 17 ilçede koordinasyon merkezlerimizin kurulumunu gerçekleştirdiklerini belirterek, “En ücra mahallelerimize hizmet verebilmek adına geçiş sürecinde önceliğimizi buna verdik. Manisa merkezden 900 mahallenin hepsine aynı anda ulaşılması söz konusu olamazdı. Bu binaların tutulması, iç donanımlarının yapılması ve personellerin belirlenmesi noktasında bir süreci geride bıraktık. Bunun ardından MASKİ’nin kurulumu noktasında adımlar attık. Burada yine kadronun kurulması süreci vardı. Tecrübeli kadro oluşturulması kanunda belirtiliyor. Temmuz ayından itibaren MASKİ’yi çalışır hale getirdik” diye konuştu.

560 ARAÇ ALIMI YAPILDI
Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte 73 Milyon TL karşılığında itfaiye, ilaçlama ve benzeri hizmetlerde kullanılmak üzere 560 araç alımı yaptıklarının altını çizen Başkan Ergün, “Sadece 20 Milyon TL itfaiye aracına verdik. Manisa Belediyesi döneminde bin 950 personelimiz vardı. Özel İdare’den 1000’in üzerinde personel geldi. Bu arkadaşlarımızdan 500’ü havuza gitti. Bugün itibariyle Manisa Büyükşehir Belediyesi 17 ilçede 4 bin 600 personelle hizmet verir duruma geldik. Tabi işsizliğin oldukça fazla olduğu bir dönemden geçiyoruz. Elimizde 15 bin CV var. Ancak şu kriterlerle personel alımı yapıyoruz. Gelen CV’lerin arasından diyelim mimar, mühendis, taşeron veya hizmetli alınacak. Öncelikle iş tecrübesi olan arkadaşlarımızı değerlendiriyoruz. Bunların hepsi benim kontrolümden geçiyor. Benim olurum olmadan kimse işe başlayamıyor. Oluşturulan komisyonda mülakata çağırılıyor. Yapılan değerlendirmenin ardından kim daha uygunsa ona göre personel alımı yapıyoruz. Son dönemde 90 şoför istihdam ettik. Tabi bunun değerlendirmesini de eğer alacağımız personel Selendi’de hizmet verecekse Selendi’de, Demirci’de hizmet verecekte Demirci’de yaşama şartı getiriyoruz” şeklinde konuştu.

MABEM’DE 7 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR
Manisa’da öğrencilere eğitim veren MABEM’den (Manisa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi) bahseden Başkan Ergün, “Şehir merkezinde hizmet verdiğimiz bu hizmeti 17 ilçenin tamamına yaymaya başladık. Şu an itibariyle ilçelerimizde 6 bin öğrencimize eğitim veriyoruz. Manisa merkezle birlikte 7 bin gencimize daha iyi bir gelecek oluşturabilmek adına eğitim veriyoruz. Bunun yanı sıra 370 yeni öğretmen kadromuza katıldı. Bugün bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.
ETV’de gerçekleştirilen canlı yayında Manisa’nın olmazsa olması İmar konusunu da değinen Başkan Ergün, “Geçen dönemde 26 yıldır yapılmayan imar planları ile ilgili bir çalışma yaptık. İki buçuk yıllık bir çalışma yapıldı. Mecliste önce kabul edildi. Sonra seçimlere yakın bir süre reddedildi. Bu konulara girmek istemiyorum ama siyasi olarak reddedildi. Şimdi aynı noktaya geldik. Hangi mahalleye gitsem vatandaş bizden imar istemeye başladı. Meclisi basıp imar planlarının iptalini isteyenler, imar istemeye başladı. Geçtiğimiz ay Ak Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan beni ziyarete geldi. İmar ile ilgili çalışma istedi. Bende siz bir adım atıyorsanız, ben on adım atmaya hazırım dedim. Şu anda ilçelerimizde 5 binlik imar planlarının ihalesini yaptık. Tabi Manisa merkezin sıfırdan çalışılması gerekiyor. Ben kendilerine de dedim. Gelin bu konuda ciddiyseniz. Şehzadeler, Yunusemre ve Büyükşehir Belediyesi’nin teknik ekipleri bir araya gelsin. Mahalle mahalle ne yapılacaksa biran önce bunu hayata geçirelim. Bir daha bunun hiç tartışması olmasın. Ben hazırım. Geçen dönem tamamlayamadığımız imarı bu dönem yapmaya kararlıyız. Ben hep şunu söylüyorum. Gelin doğrunun etrafında buluşalım” diye konuştu.

MANİSA’NIN ÇÖP SORUNUNU ÇÖZÜYORUZ
Manisa’nın 40 yıllık sorunu olan çöp sorunundan bahseden Başkan Ergün, “Bilindiği üzere çöp sorunu Ulusal basında da yangınlarla gündeme geliyor. Hayırlısıyla bunu da çözüyoruz. Üç yıllık bir süreci geride bıraktık. Başbakanın imzasından, Çevre Bakanlığı, Orman Bakanlığı süreçlerini geride bıraktık. Şu anda Uzunburun mevkiinde başlattığımız bu projeyi 20 ayda bitirmeyi planlıyoruz. Şimdi ikincisinin hazırlığına başladık. Kula süreci oldu biliyorsunuz. Ancak Gökçeören’de yaşayan halkımızın itirazları nedeniyle başka arayışlara girdik. Ben Kula’da toplantı yaptım. 400 kişiye istihdam sağlayacaktık ama halkımız istemedi. Şu anda Gölmarmara’da mutabakat sağlandı. Bu ilçemizde incelemelerde bulunuyoruz. Üç bölge belirlendi. Tabi bu işin uzun bir süreci var. Bakanlık onayları, ihale süreçleri olacak. Ama bu süreyi kısaltmak istiyoruz. Bir buçuk yıllık bir süreçte bunu hayata geçirebilirsek Manisa merkezde yaptığımız projenin daha büyüğünü yapıp il bütününde bu sorunu çözmek istiyoruz” dedi.

HAFSA SULTAN’DA KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ
Hafsa Sultan’da hazırlanan kentsel dönüşüm projesine değinen Başkan Ergün, bu bölgede kimseyi mağdur etmeyeceklerinin sözünü verirken, “Burada Yüzde 60’ın üzerinde mutabakat sağladık. Ancak bu proje 10 aydır Büyükşehir komisyonunda bekletiliyor. Aynı şekilde 10 aydır bekleyen Ulucami projesi bekletiliyordu ve bu geçti. Bunun için grup başkanvekillerine teşekkür ettim. Şimdi sıra Hafsa Sultan’da. Buda önümüzdeki ay meclise gelecek. Olumlu veya olumsuz bir sonuca bağlayacağız. Eğer daha iyi alternatifimiz varsa Hafsa Sultan’da getirin dedik. Bu bölgede depreme dayanıklı projelerin görsellerini halkımızın beğenisine sunduk. Sonuç itibariyle halkımızın lehine katkı sağlayacak yatırım bunlar. Yine Turgut Özal Mahallesi’nde hastanenin yapılacağı yerin yanında bir arsa var. Burada bir toplu konut projemiz var. Bunu da belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

MASKİ’DE HİZMETİN ÖNÜ KESİLİYOR
MASKİ’nin hizmetlerinden bahseden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MASKİ’de hizmetin önünün kesildiğine işaret ederek, “Suda yüzde 60 indirim istedi biliyorsunuz Ak pati. Ancak benim yetkimle ikinci mecliste bunu yeniden gündeme getireceğiz. Yüzde 60 indirim uygulaması geçecek mi, geçmeyecek mi bunu görüşeceğiz. Bakın MASKİ’nin aylık geliri 15 Milyon TL’dir. Bunun içinden 3 Milyon TL ÇTV Vergisi ve KDV ilçe belediyelerine gidiyor. Yine 4 buçuk Milyon TL personel giderleri var. Bize devrolan borçları ödüyoruz. Burada bin bin 260 personel çalışıyor. Bir örnek vereyim yanımızda Balıkesir var. Nüfusu bizden az olan Balıkesir BASKİ’de bin 650 kişi çalışıyor. Yani biz daha fazla nüfusa sahip solmamıza rağmen gelir-gider kontrolü noktasında adım atarken her planı düşünüyoruz. Emin olun şu anda kalem kalem saydığımızda gelirler giderler birbirini ancak kapatıyor. Biz bu paralarla bu hizmetleri yapıyoruz. Ama suda indirim yapılmak isteniyor. Geliri 6 milyona düşür bu hizmetleri yap deniyor. O zaman kapatalım MASKİ’nin kapısına kilit vuralım halkımıza hizmet götürmeyelim” dedi.

MANİSA GENELİNDE ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ
Manisa’da ulaşım noktasında il genelinde Master Ana Planlamasını yaptıklarını hatırlatan Başkan Ergün, “Müteahhit firma beş aydır sahada çalışıyor. Manisa’da hangi bölgede yoğunluk var bunların planlarını yaptık. Mahalleye dönüşen köylerden ilçe merkezlerine dönüşen bölgeleri inceledik. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde 71 yeni aracı hizmete sunduk. Biz bu araçları kar amacıyla almadık. Burada bir yanlış anlaşılma var. Biz hizmetin gitmediği noktaları önceliğimiz olarak kabul ettik. İlçelerde yoğunluğa göre belirlenen güzergâhlar doğrultusunda yeni otobüslerin dağılımını yaptık. Bizim kimsenin ekmeğiyle oynama gibi bir derdimiz yok. Ama yasalar bize yetki vermiş. Biz bunların kontrolünü almak zorundayız. Mesela Muradiye’de dört kooperatif vardı. Yıllardır birbirleriyle çekişiyorlardı. Biz bunları bir araya getirdik ve tek çatı altında topladık. Modern araçlarla hizmet vermelerini sağladık. Şu anda yolcular mutlu, şoför arkadaşlarımız daha fazla kazanmaya başladılar. MANULAŞ şirketini bunun için kurduk. Aynı şekilde Soma’da bu çalışmayı yaptık. Saruhanlı’da başlatacağız. Turgutlu, Salihli, Alaşehir’de devam edeceğiz. Burada amacımız engellilerimize, yaşlılarımıza daha iyi hizmet verebilmek. Allah izin verirse 2016 sonunda ilçelerimizin tamamında mevcut şoför arkadaşlarımızı da mağdur etmeden bu dönüşümü yapmak istiyoruz” diye konuştu.

TAMAMLANAN, DEVAM EDEN VE HAYATA GEÇECEK PROJELERDEN BAHSETTİ
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, canlı yayın programında yapımı tamamlanan, devam eden ve hayata geçecek projelerden de bahsetti. Selendi’de Belediye Kompleksi’nin yapımına devam edildiğine dikkat çeken Başkan Ergün, “Yaklaşık 1 Milyon 950 bin TL bedelle ihalesi yapılan proje içerisinde belediye hizmet binası, otopark, pazaryeri ve sosyal alanlar olacak. Yine seçim zamanında Selendi’de traktörle geçtiğimiz Eskim-Çampınar arasında bir köprü sözü vermiştik. Bu köprüyü tamamlıyoruz. Yine Selendi’de 5-6 mahalleyi birbirine bağlayacak olan bir köprü projemiz daha var. Bunun ihalesini yaptık. Bitmek üzere olan Oda Dernek ve İş Kulelerimiz var. Bunun bitimini Şubat ayı gibi düşünüyoruz. Manisa merkezde sosyal amaçlı projelerimiz var. Kapalı çarşıda Manisa Kafe adı altında bir projemiz var. 210 metrekare alana Anıtlar Kurulu’nun izniyle bir proje yapıyoruz. İçerisinde ufak detaylar kaldı. Turgutlu’da eski belediye binasının restorasyonunu yapıyoruz. Burayı kültürel amaçlı halkımızın hizmetine açacağız. Turgutlu Kapalı Otopark ve Pazaryeri projemiz hızla ilerliyor. Köprübaşı ve Gördes’te meydan projelerimiz var. Bu iki ilçemizin meclisine bunları sunacağız. Kabul edilirse projeleri hayata geçiririz. Kula’da tarihi evlerin restorasyonunu yapıyoruz. Beylerevi’nin ihalesini 2 Milyon TL’ye yaptık ve bu tarihi evi gün yüzüne çıkarıyoruz. Yine Kula’da 8 adet ev aldık. Bunların üzerinde çalışıyoruz.

MANİSA’DA OTOPARK SORUNUNU ÇÖZMEKTE KARARLIYIZ
Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da otopark sorunu olduğunu ancak bu sorunun çözümü noktasında kararlı olduklarını dile getiren Başkan Ergün, “Bilindiği üzere Manisa merkezde 560 araçlık tam otomasyonlu Türkiye’nin en büyük otoparkını yapıyoruz. Manisa’da Yarhasanlar Camii’nin altında bir otopark vardı. Burayı sıfırdan yeniledik. Yine Kültür Merkezi’nin altındaki otoparkı alıyoruz. Burayı da sıfırdan yenileyeceğiz. İlimizde otopark sorunun çözümü noktasında önemli atıyoruz. Bülent Koşmaz Parkı’nın altında bir otoparkı hizmete açtık. Ali Rıza Çevik İlköğretim Okulu’nun yeniden yapılması ve otopark projesi var. Bunun projesi hazır. Burada okulu yenileyeceğiz ve altına otopark yapacağız. Burası bakanın imzasını bekliyor. Onayını alırsak depreme dayanıklı yeni bir okul kazandıralım ve altına otopark yapalım diye düşünüyoruz” dedi.

TCDD VE KARAYOLLARI ARASINDA ANLAŞMAZLIKLAR VAR
Gediz Kavşağı’nda planlanan Yonca Kavşak ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Ergün, “Biz bununla ilgili olarak TCDD ile Karayollarının temsilcilerini bir araya getirdik. Orada bu kavşağın yapılması şu anda mümkün gözükmüyor. Garajın oraya yapılması ve hızlı tren ile ilgili çalışmalarda sıkıntılar oldu. Hızlı trenin Manisa’nın neresinde geçeceği belli değildi. Hatta beş yıl önce bu hattın Manisa’yı ikiye bölmemesi noktasında çağrıda bulunduk. Çevre yoluna paralel geçmesi tekliğimizi sunduk. Çok şükür bizim dediğimiz noktaya gelindi. Bir yıldır bu çalışma yapılıyor ancak TCDD ile Karayolları arasında anlaşmazlık var. Manisa için müjdeli bir haber var. TCDD’den proje kesinleşerek elimize geldi. Valilik nezdinde bu konuda yapılan toplantıda Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün de beyanları ile Vali bey buranın yapımını bizden talep etmiş. Biz şimdi bu noktada ne yapabiliriz bunu çalışıyoruz. Bunun için proje hazırlığımız var. Kamulaştırma ile ilgili burada sıkıntılarda var. Bunları çözmeye çalışıyoruz” dedi.

GELEN SORULARI YANITLADI
ETV’de yayınlanan “Gündem Özel” programında vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kendisine yöneltilen tüm sorulara içtenlikle cevap verdi. Manisa merkezin yanı sıra ilçelerden gelen soruları da cevaplayan Başkan Ergün, Demirci’de yapacakları meydan projesinden de bahsetti. Demirci’de bu alanı mevcut belediye başkanından talep ettiklerini hatırlatan Başkan Ergün, alanın kendilerine verilmesi durumunda Demirci’ye nefes aldıracak projeyi hayata geçireceklerinin sözünü verdi.

SORUMLULUĞUMUZDA DÖRT CADDE VAR
Vatandaşlardan gelen ve caddelerin bakımsız kaldığını, çöplerin toplanmadığına ilişkin soruları da yanıtlayan Başkan Ergün, “Valilik tarafından yapılan komisyonda Mimar Sinan Bulvarı, Mehmet Akif Ersoy Bulvarı, Kenzi Caddesi ve İstasyon ile Öğretmenevi arasında kalan cadde bizim sorumluluğumuzda bırakıldı. Buralarla ilgili üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Diğer caddelerle ilgili sıkıntılara Şehzadeler ve Yunusemre Belediyeleri bakıyor. Halkımızın bunu da bilmesini istiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri