DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Beyaz Fil Binasının Satışına Bir Tepkide CHP’li Sakine Öz’den

Beyaz Fil Binasının Satışına Bir Tepkide CHP’li Sakine Öz’den

ABONE OL
Ağustos 6, 2014 10:24
Beyaz Fil Binasının Satışına Bir Tepkide CHP’li Sakine Öz’den
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA’nın simge binalarından ‘Beyaz Fil’ olarak bilinen SGK il Müdürlüğü binasının satışa çıkartılmasına, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’den tepki geldi. Milletvekili Öz, satış kararına karşı tüm Manisalıları ortak tepki vermeye çağırdı.

Kentin simge binalarından ‘Beyaz Fil’ olarak bilinen SGK il Müdürlüğü binasının 8 Ağustos’ta ihaleye çıkarılmasına CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, tepki gösterdi. İhale ilanı ve satış için izlenen yolun son derece manidar olduğunu söyleyen Milletvekili Sakine Öz, “Beyaz Fil ortak değerimiz, nirengi noktamızdır. Ranta kurban verilemez. Bayram tatilinde 2 gazetede verilen küçük ilanın içine sığdırılan İstanbul, Ankara, Trabzon, Gaziantep, Samsun, Kayseri ve Adana’daki kamu binaları da yok pahasına gözden kaçırılarak satılabilir. Kamu yararına aykırı olan bu satışlara karşıyız” diyerek tepkisini dile getirdi. Milletvekili Öz, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“26 Temmuz’da, bayram tatili ve cumartesi gününe denk getirilerek ufak bir basın ilanıyla, ‘Beyaz Fil’in 8 Ağustosta ihaleyle satılacağı duyuruluyor. Gelin görün ki bu ilanda buranın bir kamu binası olduğu, SGK’nın ortaklı payı açıkça belirtilmeden sanki bir şirket binası satılıyor gibi hareket ediliyor. 27 milyon 765 bin lira bedelle ihaleye çıkarılacak ‘Beyaz Fil’, Manisamızın değerli ve sembol haline gelmiş, kent mimarisi açısından merkezi konumda bulunan binalarından olup, kamu hizmetine tahsis edilmiş ve ‘kültür varlığı’ olarak tescil edilmiştir. Manisa’nın daha fazla kamu alanına ihtiyacı varken, ‘Beyaz Fil’in kullanım amacı ve şekli konusunda Manisa halkının katılımına, sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerine kapalı biçimde gerçekleşen bu satış kararını kabul etmiyoruz. İlan metninden de anlaşılacağı üzere sanki kamunun ortağı olduğu ve kamu hizmeti için kullanılmakta olan bir binanın satışı olarak değil de inşaat şirketinin özel mülkünün satış ilanı gibi sunulmuştur.”

MANİSALILARI TEPKİ VERMEYE ÇAĞIRDI

Manisalıları satışa ortak tepki vermeye çağıran Milletvekili Öz, “Ankara’da Emek İş Hanı ya da Ulus Heykel, İstanbul’da Taksim Anıtı civarı neyse ‘Beyaz Fil’ de Manisalılar için nirengi noktası, ana buluşma yeridir. Cumhuriyet dönemi mimarisinin devamı ve özellikle 1950’li yılların Manisası’nın önemli değerlerinden olan ‘Beyaz Fil’, kamu binası olarak kullanılmakta ve hepimizin ortak değeri, kazanımıdır. Ben, tüm Manisalıları, kentimiz için çok değerli, nirengi noktası olan binamızı birlikte korumak için ortak tavır almaya davet ediyorum. ‘Beyaz Fil’, ortak bir değerdir, ranta kurban verilemez. “Bakan Faruk Çelik, Soma’da madencimizin hakları ve alacakları için çözüm aramalı” derken, şimdi de Manisa’nın değerleri yok olmakla karşı karşıyadır” dedi.

BAKAN ÇELİK’E 9 SORU

CHP’li Millekvekili Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e şu 9 soruyu sordu:

“SGK Hizmet binası olarak kullanılan ‘Beyaz Fil”in satış kararının gerekçesi nedir? İhale ilanının bayram tatiline denk getirilmesinin nedeni nedir? Bu bina yerine, SGK Hizmet Binası için öngörülen alan neresidir? Öngörülen yeni SGK binaları varsa bu binalar için ihtiyaç duyulan kaynak neden bütçeden karşılanmamaktadır? İhale ilanının bir kamu binasının satışı niteliğinde açıkça belirtilmemesinin gerekçesi nedir? İlgili satış kararının ve ihalenin iptali ve ardından ‘Beyaz Fil’in kullanımının Manisa halkı, yerel yönetim organları ve sivil toplum temsilcilerinin görüşü alınarak yeniden değerlendirilmesi yönünde bir kararınız olacak mıdır? Manisa’da bakanlığınıza bağlı kurum/kuruluşların kullandığı gayrimenkullerden satış kararı alınan başka bina var mıdır? İstanbul, Ankara, Trabzon, Gaziantep, Samsun, Kayseri, Adana ve Manisa’da satış kararı alınan bu gayrimenkullerde kamunun ortaklık payı ne kadardır? Satışlardan kamunun elde etmesi öngörülen gelir ne kadardır?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.