DOLAR 26,9766 0.2%
EURO 28,7704 0.17%
ALTIN 1.664,810,60
BITCOIN 7137410,11%
Manisa
°

16:35

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Doktora ‘yanlış teşhis’ soruşturması spor müdürüne verildi

Doktora ‘yanlış teşhis’ soruşturması spor müdürüne verildi

ABONE OL
Eylül 30, 2016 10:59
Doktora ‘yanlış teşhis’ soruşturması spor müdürüne verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Şahut Duran, bir hastasına yanlış teşhis ve tedavide bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını, durumu incelemesi için ise Şehzadeler Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Fatih Umut Altınışık’ın görevlendirildiğini belirterek,tepki gösterdi. Dr. Duran’a destek veren Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin uygulamayı “ciddiyetsizlik” olarak niteledi. Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise gelen şikayetleri incelemeleri için daire müdürleri arasından sırayla görevlendirme yaptıklarını belirtip, “Sağlık alanından çok fazla şikayet geliyor. Hepsini aynı kişiye incelemek için verdiğimiz zaman esas işini yapamıyor. Bu olayda da doktorun suçunun olmadığı ortaya çıkmış. Ama bizim düzenimiz bu” dedi.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Şahut Duran, bir hastasına yanlış teşhis ve tedavi uygulandığı iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturmada, şikayeti incelemesi için Şehzadeler Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü’nün görevlendirildiğini söyledi.

Bu durum karşısında çok şaşırdığını belirten Dr. Şahut Duran, yaşadıklarını şöyle anlatı:

“Geçen ağustos ayı içerisinde, cezaevinde yatan bir mahkumu tedavi ve rapor almak amacıyla getirdiler. Bir süre hastanemizde yattı. ‘Kendisine zarar verme’ gibi şikayetleri olan bu mahkum bir süre tedavi gördü, heyet raporu da aldı. Kendisine ‘antisosyal kişilik bozukluğu’ teşhisi konuldu. Ancak, hasta bir süre sonra kendisine yanlış teşhis ve tedavi uygulandığı ididasıyla şikayette bulunmuş. Mahkumun şikayeti cezaevi müdürlüğü aracılığıyla savcılığa gönderildi. Savcılık da şikayeti Şehzadeler Kaymakamlığı’na iletmiş. Daha sonrasında ise, alakalı olmamasına rağmen Şehzadeler Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü, konuyu incelemesi için görevlendirildi.”

‘ŞİKAYET EDENE DE EDİLENE DE SAYGISIZLIK’

Bu durumu ‘trajikomik’ olarak niteleyen Dr. Duran şöyle devam etti:

“Böyle bir görevlendirme zaman kaybıdır. İncelemeyi yapacak kişi de kendi işi yerine boşu boşuna bu konuyla zaman harcıyor. Tıp alanında yanlış teşhis ve tedavi ile ilgili şikayet edilen konuya bir beden eğitimi mezununun görevlendirilmesi en başta ciddiyetsizliktir. Bu hem şikayet edene hem de edilene saygısızlıktır. Uzman olmayan bir kişiyi soruşturmacı olarak atamak baskıdır.”

‘YEŞİL REÇETE İLACI YAZMADIĞIM İÇİN’

Hastaya ‘yeşil reteçe’ ile satılan ilaç yazmadığı için bu şikayetin yapıldığını düşündüğünü belirten Dr. Duran şöyle konuştu:

“Cezaevinde yeşil reçeteli ilaçların kötüye kullanılmasıyla ilgili problemler yaşanmaktadır. Yeşil reçeteli ilaçların yazılmasının kesilmesinden sonra mahkumlarda bu tarz şikayetler arttı. Hastaya istediği ilacı yazmadıkları gerekçesiyle birçok doktor hakkında şikayetler yapıldı. Kötüye kullanıldığını bile bile yazılması isteniyor. Daha öncesinde inceleme için dişhekimi gibi kişiler görevlendirilirken, bu defa Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü görevlendirildi. Sağlıkla, tıpla ilgisi olmayan ilçe müdürü, ‘Ben bu konudan anlamam’ diyerek, sözlü olarak itiraz etmesine rağmen görevlendiriliyor. Yapılması gereken, psikiyatriyle alakalı bir durumun bir psikiyatri uzmanı tarafından incelenmesidir. Onu da bulamıyorsanız en azından bir hekim bulursunuz. Konu incelensin, gereken yapılsın. Ama bu böyle bir görevlendirmeyle olmamalı.”

TABİP ODASINDAN TEPKİ

Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin de, soruşturmaların içerikleri ve yapılış biçimleri ile ilgili sorunlar yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Akıl hastası olduğunu çok iyi bildiğimiz kişilerin şikayetleri bile soruşturma konusu yapılabiliyor. Burada ise daha komik bir durum söz konusu. ‘Hekimler soruşturulsun’ ama, meslekle alakalı olmayan kişiler tarafından değil. Bunu öncelikle ciddiyetsizlik olarak değerlendirebiliriz. Tıp dışı birisinin soruşturma için görevlendirilmesi komik bir durumdur. Yarın Ziraat Mühendisleri Odası’na bizi soruşturma için atayabilirler. Biz de süne zararlılarıyla ilgili bilgi sahibi olmak zorunda kalabiliriz. Açıkçası bunu bekliyoruz. Bir tanıyla ilgili bilirkişi işi, o alanın uzmanı tarafından yapılmalı.”

KAYMAKAM: SIRAYLA GÖREVLENDİRME YAPIYORUZ

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise gelen şikayetleri incelemeleri için daire müdürlerini sırayla görevlendirdiklerini söyledi. Sağlık alanından çok fazla şikayet geldiğini kaydeden Kaymakam Çorumluoğlu şöyle dedi:

“Hepsini aynı kişiye incelemek için verdiğimiz zaman esas işini yapamıyor. Dolayısıyla belli bir sıramız var. Sıra kimdeyse ona veriyoruz. Bu olayda da doktorun suçunun olmadığı ortaya çıkmış. Ama bizim düzenimiz bu. İhtisas isteyen bir kişi olursa konuyla ilgili bir uzmandan destek isteyebilir. Sağlıktan gelen dosyaların hepsini sağlıkçıya verdiğimiz zaman, bu kişi soruşturma mı yapacak yoksa işine mi bakacak? Böyle bir sistem kurduk, değiştirmeyi de düşünmüyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri