DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gediz Ovası’nda Tehlike Uyarısı

Gediz Ovası’nda Tehlike Uyarısı

ABONE OL
Haziran 26, 2014 11:36
Gediz Ovası’nda Tehlike Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Demran, jeotermal enerji üretiminin doğaya ve tarım ürünlerine zarar verdiğini söyleyerek Gediz Ovası’nın tarımsal koruma altına alınmasını istedi.

Alaşehir ve çevresinde çıkarılan 287 derecelik jeotermal suyun Avrupa’da 1’inci, dünyada da 3’üncü olduğunu vurgulayan Ziraat Mühendisleri Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran, Manisa’da enerji üretimi amacıyla onlarca ruhsat verildiğini belirterek “Yerin 2300-2400 metre altından çıkarılan su enerji üretiminde kullanılacak. Ancak açığa çıkan buhar nedeniyle ortam nemi yükselecek. Yüksek nem hastalıklara ve zararlıları arttırır. Daha çok zirai ilaç kullanımı gerekecek. Ürünlerde maliyet yükselecek, kalıntı riski artacak. Nem nedeniyle ürün kalitesi düşecek, verim kaybı yaşanacak” dedi.

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Demran, yüzeye çıkan suyun geriye deşarj edilmesi ya da 200-300 metrelerde deşarjının yer altı su kaynaklarına ve sulama sularına başta bor ve ağır metallerin bulaşma riskini arttıracağını ileri sürdü. Yüksek borda bağların kuruyacağını kaydeden Demran, ağır metallerin kalıntıya neden olarak insan sağlığını tehdit edebileceğini vurguladı. Toprakların kirliliğinin onlarca yıl kaybolmayacağını açıklayan Demran, “Manisa ve Alaşehir yılın 12 ayı ziraat yapabilen iklim ve toprak zenginliğine sahip. Bu toprakları gelecek kuşaklara tertemiz bırakabilmek için, jeotermal kuyulardan vazgeçilmeli, Gediz Ovası’nda tarımsal koruma ilan edilmelidir. Halkımız sağlığı ve bağları için geleceğine sahip çıkmalıdır. Çevre platformları oluşturulmalı” dedi. Başkan İbrahim Demran, ‘Jeotermal Tehlikenin Farkında mısınız?’ konulu uyarı afişlerinden 1000 adet Manisa ve ilçelerine dağıtıarak

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP