DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güzgülü, O Tartışmalara Açıklık Getirdi

Güzgülü, O Tartışmalara Açıklık Getirdi

ABONE OL
Kasım 18, 2015 09:28
Güzgülü, O Tartışmalara Açıklık Getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Güzgülü, Kasım Ayı Meclisinin ikinci oturumunda Soma Bölgesel Isıtma Sistemlerinin güvence, bağlantı ve abonelik bedelleriyle ilgili yaşanan tartışma hakkında açıklamalarda bulundu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Güzgülü, Bölgesel Isıtma Sistemleri konusunda Soma Belediyesi’nin çalışmalarına 2 yıl önce başladığını fakat önemli aşama kaydedemediğini söyledi. Güzgülü, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ilk etapta ilçeye 15 Milyonluk yatırım yaptığını ve etap etap projeyi geliştirmeyi amaçladığını söyledi.

Soma Kendi İsteğiyle Büyükşehir’e Devretti

Soma Belediyesi Bölgesel Isıtma Sistemlerinin maliyetinin yüksekliği nedeniyle Manisa Valiliği kanalıyla bu işi Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiğini söyleyen Güzgülü,  “Soma Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin 3-4’üncü ayından itibaren Valilik kanalıyla bu işi yürütemeyeceğini ifade etti. İşin maliyetinin yüksek olduğunu ve bu işi Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgilenmeye başlayınca Soma Belediyesi bu kez de 39 personeli Büyükşehir Belediyesi’ne devretmek istedi. Büyükşehir Belediyesi, 39 personelden 31’iyle beraber Bölgesel Isıtma Sistemi’ni devraldı” diye konuştu.

İlk Etapta 15 Milyon Liralık Yatırım Yapıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Soma’daki bölgesel ısıtma sistemlerini etap etap geliştirmek istediğini ve bu nedenle yatırımlar yaptığını ifade eden Güzgülü, “Büyükşehir Belediyesi Soma’ya 13 milyonluk bir yatırım yaptı. Soma Belediyesi’nden kurulma borcu olarak 2 milyon liralık bir bedel geldi. Dolayısıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi 15 Milyonluk yatırım yapılmış oldu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kendi Bütçesinden 13 Milyon Lira Ayıracak

Soma Belediyesi’nin sadece 132 abone bağlantısını yaptığını aktaran Güzgülü, “Bizim hedefimiz bölgesel ısıtma sisteminin kullanımını 132 aboneden ilk etapta 4 bin aboneye çıkarmak.  2, 3, 4’üncü etaplarla beraber içerisine Kırkağaç ilçesini de alarak 20 bin abone ulaşmak. Tabi ilk etapta hedeflenen 4 bin aboneye ulaşmak için evlere en az bin tane eşanjör takılması gerekiyor. Bu da 9 milyon civarında bir rakama tekabül ediyor. 1 yıllık personel ve diğer giderleri de hesaba katarsak 1 Milyona yakın harcama yapıması gerekiyor. MHP Grubu’nun teklif etmiş olduğu 2 bin 750 lirayı baz alarak, kişilerin de evlerine ortalama 150 liralık bir fatura gideceğini düşünerek topladığımızda Büyükşehir Belediyesi 12 milyona yakın gelir elde edecek. Bu çerçevede MHP Grubu’nun teklifine rağmen Büyükşehir Belediyesi 12-13 milyonu kendi bütçesinden sübvanse edecek” dedi.

Soma Belediyesi’nin Tutarsızlıkları Var

Soma Belediyesi’nin konuyla ilgili tutarsızlıkları olduğunu aktaran Güzgülü, “Soma Belediyesi konuyla çok ciddi ilgilendiğini düşünmüyorum. Çünkü konuya gereken değeri vermiş olsalardı ilk başta 4 bin liradan abonelik bedeli alıp, bunu yarı yarıya düşürüp daha sonra da seçimden iki ay öncesinde yüzde 10 indirim yoluna gitmezlerdi” diye konuştu.

SEAŞ ile Yapılan Anlaşmada Yanlışlıklar Var  

MHP Grubu’nun Soma’ya sıcak su hizmetinin yayılması için 2 bin 750 liralık bağlantı, güvence ve abonelik ücretinde ısrarcı olduğun ifade eden Güzgülü, “Biz MHP Grubu olarak, Soma’ya bu hizmetin yayılması için 2 bin 750 liralık bağlantı, abonelik ve güvence bedeli alınmasını kararlaştırdık. Bu fiyat çevremizde bu hizmeti veren Salihli, Dikili, İzmir gibi belediyelerin uyguladığı ücretlerden aşağıda bir rakamdır. Komisyonda da bu konuşuldu. Fakat mecliste ne olduysa oldu,  Soma Belediye Başkanı’nın kuruşlarla ifade edilen açıklamaları oldu. İlgili dairesi zaten Soma için bu fiyatı 5 bin lira olarak belirlemişti. Biz bu hizmete herkes ulaşsın diye bağlantı bedelini indirdik” dedi.

Siyasi Şov Yapılıyor

İlgili kararın oylanması ve 42 kabul, 41 red oyla kabul edilmesinin ardından Ak Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin alkış yapması ve tokalaşmalarının çok çirkin görüntüler ortaya çıkardığını söyleyen Güzgülü, “Ak Partili görüştüğümüz arkadaşlarımız Soma’ya yapılan 40 milyon liralık yatırım, bizim ilçemize yapılsa  çok mutlu oluruz diye ifade ettiler” dedi.

17 ilçemize hizmet götürüyoruz

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçeye hizmet götürmeyi amaçladığını bu nedenle hiçbir ilçeyi diğerinden ayırmak gibi bir durumlarının olmadığını ifade eden Güzgülü, “Ak Partinin teklifi kabul olsaydı, bizim birinci etapta yaptığımız 12-13 milyonluk destekleme 17 milyon liraya çıkacaktı. 25 milyonluk bir yatırımda 17 milyon destekleme büyük bir sıkıntıdır. Biz hiçbir ilçemizi diğerinden ayıramayız. Soma’ya yaptığımız bu yatırımları Kırkağaç’a Akhisar’a ve diğer ilçelere de yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri