DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

KODLA(MA)NİSA PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

KODLA(MA)NİSA PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

ABONE OL
Aralık 22, 2015 11:22
KODLA(MA)NİSA PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ilk kez Manisa Valisi Erdoğan Bektaş öncülüğünde il genelinde başlatılan ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’nin İçerik Geliştirme Çalıştayı yapıldı.
Spilos Otel’de yapılan Çalıştaya Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Dr. Muhammet Kırılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ile İl ve ilçe proje ekipleri katıldı.
Çalıştay, Vali Yardımcısı Dr. Muhammet Kırılmaz’ın projenin oluşum aşamalarını aktardığı konuşmasıyla başladı. Daha sonra İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Işık proje il ve ilçe ekiplerinin görev ve sorumlulukları hakkında bilgiler verdi. İl Proje Ekibinden Aslı Yıldırımgil ve Şeref Kaplan ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’ içeriği ile ilgili sunum yaptı.
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özdemir canlı bağlantı ile çalıştaya katılarak küçük yaşta kodlama becerilerini kazandırmanın önemini vurguladı ve ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’ni başlattığı ve desteklediği için Vali Erdoğan Bektaş’a teşekkür etti.
Kodla(Ma)nisa İçerik Geliştirme Çalıştayı’na misafir konuşmacı olarak katılan İzmir Aliağa Atatürk Ortaokulu Bilişim Teknolojileri öğretmeni Olcay Büyükçapar “21. Yüzyılda kodlama becerileri” konulu sunum yaptı. Katılımcılar Çalıştay’da yapılan iz bulma ve Kahoot (Çevrim içi test) etkinliklerine büyük ilgi gösterdi.
Programın öğleden sonraki bölümünde katılımcılar 5 gruba ayrıldı. Kodla(Ma)nisa Projesi’nin uygulama adımları ve içeriğini belirleme amacıyla hazırlanmış olan konular üzerinde kararlar almaları istendi. Alınan kararlar sunum haline getirilerek Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş’ın da bulunduğu katılımcılara aktarıldı.
İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, il genelindeki tüm ortaokullarda uygulanacak projenin başarıya ulaşması için tüm eğitim çalışanlarının fedakârca çalışmasını beklediklerini, projenin takipçisi olacaklarını belirterek çalıştaya katılan il, ilçe proje ekiplerine teşekkür etti.
Vali Erdoğan Bektaş ise, bir öğrenci velisinin kendisine mektup yazarak Manisa’daki okullarda uygulanan interaktif İngilizce programı DynEd Projesi için teşekkür ettiğini, ayrıca ‘kodlama’ diye bir olgudan kendilerini haberdar etmesi sonucu ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’nin hayata geçirildiğini bildirdi.
Vali Erdoğan Bektaş ABD ve Avrupa’da kodlama eğitimine 5 yaşında başlandığını, gelişmiş ülkelerde kod okuryazarlığı kavramının eğitim sistemine dâhil edildiğini, Ülkemizde ise 5-6. Sınıflarda Bilişim Teknolojileri dersi olmasına rağmen kodlama eğitimine yeteri kadar yer verilmediğini belirtti. Manisa’da dünyadaki bu gelişmelerin ışığında ülkemize örnek olacak ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’ni hayata geçirdiklerini ifade eden Vali Bektaş, bu projenin diğer illere örnek olmasını diledi.
Eskiden gizli kabiliyetlerin farkına varılamadığını ve yok olup gittiğini, çağımızda ise bilim ve teknolojideki gelişmelerin sosyal adalet denilebilecek fırsat eşitliği sunduğunu ifade eden Vali Bektaş, “Proje çerçevesinde her ilçede bir kodlama atölyesi açacağız. Bunun için ilçe kaymakamlıkları, ilçe belediyeleri, STK’lar her türlü kurum katkısını bekliyoruz. Atölyelerde, gerek okullarda kodlama yeteneği öne çıkan öğrenciler, gerekse internet kafelerde bilgisayar düşkünü gençler, aramızdan öne çıkacak yetenekli gençlerimizle kodlama çalışmaları yapacağız. Bu yolda ilk atölyemizi Kitapsaray alt katında oluşturup çalışmalara başladık” dedi.
Vali Bektaş projenin başarılı olması için öğretmenlerin önce birbirlerini daha sonra da öğrencileri motive etmeleri gerektiğini belirterek projeye destek olmalarını istedi. Projenin öğretmenler tarafından daha iyi anlaşılması için çalışma yapıldığını bildiren Vali Bektaş, “Yaptığı işin ülkesi, milleti ve devleti için bir işe yaradığını hissettiğinde Türk Milletinin rakibi yoktur. Gerçekten önemli bir iş yaptığımızı ve yaptığınızı düşünüyorum. Umarız başarırız. Her şey çocuklarımız, geleceğimiz, ülkemiz ve milletimiz için. Gayretleriniz için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri