DOLAR 18,8344 0.05%
EURO 20,3397 0.08%
ALTIN 1.128,830,05
BITCOIN 432840-1,80%
Manisa

KAPALI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aynı Gün 2 Doktora Darp

Aynı Gün 2 Doktora Darp

ABONE OL
Mayıs 10, 2014 14:51
Aynı Gün 2 Doktora Darp
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Derya Pekbayık, Manisa’da iki ayrı hastanede aynı gün 2 doktor ve sağlık çalışanlarının hasta yakınları tarafından şiddet gördüğünü söyledi.

Manisa Tabip Odası, SES ve Türk Sağlık Sen üyeleri, 8 Mayıs Perşembe günü Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Hastanesi Bölümü Acil Servisi’nde ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyoloji bölümünde hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti protesto etti.

Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Hastanesi Bölümü Acil Servisi önünde gerçekleşen eylemde sağlık çalışanları tepkilerini dile getirdi. Manisa Tabip Odası, SES ve Türk Sağlık Sen üyeleri, “Şiddet sürüyor hükümet susuyor, sağlıkta şiddete son” gibi sloganları attı.

Ortak açıklamayı yapan Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Derya Pekbayık, sağlıkta şiddetin bir an önce son bulmasını istedi.

Her gün sağlık çalışanlarına yönelik hasta yakınları tarafından şiddetin yaşandığını belirten Dr. Derya Pekbayık, “Nitekim dün ilimizde de iki ayrı hastanede meslektaşlarımız şiddet gördüler. Merkez Efendi Devlet Hastanesi Moris Şinasi Çocuk Bölümü Acil servisinde ve Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde meslektaşlarımız hasta yakınlarının şiddetine maruz kaldılar. Dr. Ersin Arslan’ı ölüm yıldönümünde anmamızın üstünden henüz daha bir ay bile geçmemişken yaşananlar üzüntümüzü bir kat daha artırmıştır. Sağlıkta dönüşüm programıyla hastaları müşteri, sağlığı ticaret ve kar kazanma amacı olarak gören bir sistemde hastalar ve hasta yakınları sistemin işlemeyen her noktasının öfkesini sağlıkçıdan çıkarmaya devam etmektedirler. Ülkeyi yönetenlerin hastalardaki bu algıyı yok etmek yerine artırmaya yönelik söylemleri ise şiddeti daha da artırmaktadır” dedi.

Hükümetin bu konuda hiçbir tedbir almadığını ileri süren Pekbayık, “Bu konuyla ilgili basın açıklamalarında defalarca söylediğimiz önlemlerin hiçbiri yetkililer ve hükümetçe alınmamıştır, alınmamaktadır. En başta talep ettiğimiz sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti azaltmaya katkısı olacak bir yasal düzenleme hala yapılmamış, torba yasada sözde bununla ilgili bir düzenleme yapılarak yasak savulmuştur. Bu nedenledir ki, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar yine ellerini kollarını sallayarak ortada dolaşmakta, ertesi gün sağlıkçıyı tehdit etmeye devam etmektedirler” diye konuştu.

Çalıştıkları kurumların güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin ise çözülmesi gereken ayrı bir sorun olduğuna vurgu yapan Pekbayık, şunları kaydetti:

“Taşeron çalıştırılan güvenlik görevlileri ile şiddetin sona ermesi mümkün değildir. Hastanelerin güvenlik önlemlerinin şiddete uğradıktan sonra uygulanacak beyaz kodla sınırlı kalmayıp şiddete engel olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bugün, dün yaşanan olaylarda arkadaşlarımızın sağlığına bir zarar gelmediği için mutluyuz ancak şiddetin sona ermeyeceğini bilmekten de üzüntü duyuyoruz. Bu nedenle hükümeti sağlıkta şiddeti doğuran sağlıkta dönüşüm programı başta olmak üzere tüm uygulamalara son vermeye, biz sağlık çalışanlarının can güvenliğini ivedilikle korumaya çağırıyoruz. Artık yeter diyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri